Aktuality

Aktuality


  • 30. 10. 2024

    Novela stavebního zákona a její vliv na informační systémy územního plánování (sněmovní tisk)

    § 334b zákona zavádí přechodná období pro používání informačních systémů stavební správy. Tato ustanovení jsou reakcí na postupnou digitalizaci stavebního řízení a mají za cíl zajistit hladký přechod mezi stávajícími a novými systémy.

    Zákon definuje dvě přechodná období:

    Do 31. 12. 2027: Týká se obecných ustanovení stavebního řádu. V tomto období se nepoužijí některé konkrétní paragrafy, což znamená, že se na ně nevztahují nová pravidla pro používání informačních systémů.

    Do 30. 6. 2025: Týká se ustanovení o územním plánování. Opět se zde uvádí výčet paragrafů, na které se v tomto období nová pravidla nevztahují.

    Zákon upravuje i způsob zveřejňování dokumentů v přechodném období. Místo zveřejňování v národním geoportálu územního plánování je možné využít jiných způsobů umožňujících dálkový přístup.

    Vlastní znění novely zákona:

    Za § 334a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 195/2022 Sb., zákona č. 152/2023 Sb., zákona č. 465/2023 Sb., zákona č. 126/2024 Sb. a zákona č. 183/2024 Sb., se vkládá nový § 334b, který včetně nadpisu zní:

    „§ 334b

    Použití informačních systémů stavební správy v přechodném období

    1. Přechodným obdobím se pro účely odstavce 2 rozumí období do 31. prosince 2027 a pro účely odstavců 3 až 9 období do 30. června 2025.
    2. V přechodném období se ve věcech stavebního řádu § 173, § 180 odst. 2, § 181 odst. 2 a 3, § 267 odst. 5, § 272 odst. 3 až 5 a § 273 odst. 2 nepoužijí.
    3. V přechodném období se ve věcech územního plánování § 22 písm. c), § 23 odst. 2 písm. f), § 25 písm. f), § 105 odst. 2, § 108 odst. 3, § 113 odst. 6, § 128 odst. 2 věta druhá, § 130 odst. 3, § 267 odst. 5, § 269 odst. 4 a 5 a § 303 odst. 4 nepoužijí.
    4. K výkonu působnosti orgánů územního plánování, stavebních úřadů a dotčených orgánů lze v přechodném období použít vedle informačních systémů stavební správy i jiné informační systémy. Orgán územního plánování, stavební úřad a dotčený orgán zajistí, aby na žádost ministerstva mohla být data z jiného informačního systému, která vznikla při výkonu jejich působnosti v přechodném období, předána ministerstvu za účelem jejich přenosu do informačních systémů stavební správy.
    5. Seznamy podle § 42 odst. 4 a § 50 odst. 2 zveřejňuje ministerstvo v přechodném období způsobem umožňujícím dálkový přístup namísto jejich zveřejnění v národním geoportálu územního plánování.
    6. Stanoví-li tento zákon, že ministerstvo nebo pořizovatel vkládá dokument do národního geoportálu územního plánování nebo zveřejňuje dokument v národním geoportálu územního plánování, je tato povinnost v přechodném období splněna, pokud je ministerstvo nebo pořizovatel zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup s uvedením data jeho uveřejnění. Adresu zveřejnění zašle pořizovatel nadřízenému orgánu. V přechodném období nelze povinnost podle § 64 odst. 1 splnit vložením údajů o území do národního geoportálu územního plánování. Lhůta podle § 69 odst. 1 počíná běžet ode dne zveřejnění územní studie způsobem umožňujícím dálkový přístup.
    7. Stanoví-li tento zákon, že ministerstvo nebo pořizovatel odkazuje na dokument vložený do národního geoportálu územního plánování, lze v přechodném období odkázat na dokument zveřejněný postupem podle odstavce 6.
    8. Územně analytické podklady, územní studie, územně plánovací dokumentace, její úplné znění, vymezení zastavěného území, změna vymezení zastavěného území, úplné znění vymezení zastavěného území po jeho změně, územní opatření a informace o prověření stavební uzávěry podle § 326 se v přechodném období namísto jejich vložení do národního geoportálu územního plánování zveřejňují způsobem umožňujícím dálkový přístup. Pořizovatel vloží dokumenty podle věty první do národního geoportálu územního plánování do 31. prosince 2025.
    9. Ministerstvo zajišťuje v přechodném období evidenci územně plánovací činnosti. Předmětem evidence územně plánovací činnosti jsou metadata o územně plánovací dokumentaci, zastavěném území, územním opatření a územní studii včetně průběhu jejich pořizování. Data do evidence vkládá příslušný pořizovatel. Součástí metadat je i údaj o adrese zveřejnění dokumentů podle odstavce 8 způsobem umožňujícím dálkový přístup.
    10. Řízení a jiné postupy s výjimkou postupů podle části třetí zahájené od 1. července 2024 do konce přechodného období se dokončí podle odstavců 2 až 8.“.

    Čl. II

    Přechodné ustanovení

    Právní účinky úkonů, které v řízení nebo v jiném postupu vedeném podle dosavadních právních předpisů nastaly od 1. července 2024 do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, nejsou dotčeny, pokud byly učiněny v souladu s dosavadními právními předpisy nebo § 334b stavebního zákona

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1. Obecná část
    1. Zhodnocení platného právního stavu a vysvětlení nezbytnosti nové úpravy v jejím celku

    V části sedmé stavebního zákona jsou právně zakotveny informační systémy stavební správy, které umožňují činit digitální úkony a slouží k výkonu působnosti orgánů územního plánování, stavebních úřadů a dotčených orgánů.

    Podle § 172 odst. 2 stavebního zákona je možné podávat žádost stavebnímu úřadu a dotčenému orgánu nejen v listinné či elektronické podobě, ale také prostřednictvím portálu stavebníka.

    Stavební zákon ukládá orgánům územního plánování, stavebním úřadům a dotčeným orgánům povinnost evidovat veškeré úkony a písemnosti v některých informačních systémech stavební správy, a to v národním geoportálu územního plánování a evidenci stavebních postupů (§ 173 stavebního zákona).

    Stavební zákon také v § 172 odst. 4 ukládá stavebníkovi, aby nejpozději s podáním žádosti byla do evidence elektronických dokumentací vložena příslušná dokumentace podle stavebního zákona, která musí být zpracována projektantem. Dokumentaci, která nemusí být zpracována projektantem, vloží do evidence elektronických dokumentací stavební úřad, nevloží-li ji stavebník.

    Digitalizace územního plánování a stavebního řízení představuje komplexní a složitý proces. Z důvodu zajištění právní jistoty v procesech územního plánování a stavebního řízení se předkládá tento návrh zákona, který stanovuje přechodné období pro práci v informačních systémech stavební správy.

    S ohledem na iniciační problémy, které jsou spojeny se zajištěním digitalizace stavebního řízení, bude činnost v rámci přechodného období v určitých informačních systémech stavební správy ze strany stavebních úřadů a dotčených orgánů dobrovolná s tím, že některé systémy (evidence elektronických dokumentací a portál stavebníka) zůstanou plně zachovány. Nedochází tedy k „vypnutí“ funkcionalit všech informačních systémů stavební správy, ale k omezení některých evidenčních povinností ze strany stavebních úřadů, pořizovatelů a orgánů územního plánování.

    I nadále tak bude možné podávat žádosti skrze portál stavebníka (s výjimkou žádosti o vyjádření vlastníka dopravní a technické infrastruktury). Vkládat dokumentaci pro povolení záměru povinně zpracovanou projektantem do evidence elektronických dokumentací skrze portál stavebníka bude i nadále povinné. Zachování této funkcionality je zásadní pro dodržení jednoho ze základních cílů rekodifikace stavebního práva, a to nahlížení do jedné verze projektové dokumentace jak ze strany veřejné správy, tak všech účastníků řízení. Zároveň tímto také odpadá jeden ze zásadních problémů předchozí právní úpravy, kdy příslušná projektová dokumentace musela být předkládána ve více výtiscích anebo předávána orgánům veřejné správy postupně.

    Přechodné období se nevztahuje na ustanovení § 267 odst. 1 až 4 a dále § 269 odst. 1, 6 a 7, § 270, § 271, § 272 odst. 1 a 2, § 273 odst. 1 a 3 a § 274 stavebního zákona. To znamená, že Ministerstvo pro místní rozvoj může i nadále rozvíjet systémy stavební správy, a zejména bude umožněno, aby stavební úřady a dotčené orgány využívaly informační systém stavebního řízení pro výkon své působnosti dobrovolně.

    V souhrnu tak předložený návrh ruší v přechodném období povinnost aplikace ustanovení stavebního zákona, která ukládají stavebním úřadům, orgánům územního plánování a dotčeným orgánům povinnost evidovat úkony v řízení a postupy v informačních systémech stavební správy. Tím dochází i k pozastavení nutnosti využívat informační systémy stavební správy při výkonu jejich působnosti.

    Národní geoportál územního plánování a informační systém stavebního řízení jsou agendovými informačními systémy, což ve veřejném diskurzu navozuje dojem, že se jedná o povinně využívané systémy ze strany veřejné správy. Tyto systémy je nutné podle stavebního zákona využívat pouze v případě, kdy je jejich prostřednictvím naplňována evidenční povinnost vůči jiným informačním systémům stavební správy, neboť tyto agendové informační systémy slouží jako nástroj pro výkon působnosti orgánů územního plánování, stavebních úřadů a dotčených orgánů, ale také jako přístupové platformy do evidence stavebních postupů a evidence elektronických dokumentací (kde je přístupovou platformou pro stavebníky i portál stavebníka). Označení národního geoportálu územního plánování a informačního systému stavebního řízení za agendové informační systémy neznačí povinnost v těchto systémech pracovat, ale znamená, že v takovémto systému lze zpracovávat, vytvářet a poskytovat údaje v souladu se zákonem č. 111/2009 Sb., o základních registrech.

    Ministerstvo pro místní rozvoj může i nadále rozvíjet systémy stavební správy a může probíhat testovací provoz informačních systémů tak, aby po jeho skončení mohly být nasazeny k využití v procesech podle stavebního zákona a jiných zákonů.

    Orgány územního plánování, stavební úřady a dotčené orgány v přechodném období nadále mohou využívat informační systémy stavební správy (např. pro tvorbu příslušných dokumentů), mohou však využívat i své dosavadní systémy.

    1. Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem České republiky, s mezinárodními smlouvami podle čl. 10 Ústavy a se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z jejího členství v Evropské unii

    Předkládaný návrh zákona je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Navrhovaná opatření se nedotýkají závazků z mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.

    Navrhovaná opatření se nijak nedotýkají práva Evropské unie ani judikatury soudních orgánů EU, jedná se o čistě národní úpravu podpory procesů stavebního řízení a územního plánování informačními systémy stavební správy.

    Existuje určitě riziko pro plnění závazků České republiky, které jsou obsaženy v prováděcím rozhodnutí Rady (EU) o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Česka, v platném znění. Toto riziko však již fakticky existuje nyní a vychází z funkčního a technického stavu informačních systémů, které jsou předmětem legislativního návrhu.

    Přechodné období se nevztahuje na ustanovení § 267 odst. 1 až 4 a dále § 269 odst. 1, 6 a 7, § 270, § 271, § 272 odst. 1 až 3, § 273 odst. 1 a 3 a § 274 stavebního zákona. To znamená, že Ministerstvo pro místní rozvoj může i nadále rozvíjet systémy stavební správy a stavební úřady a dotčené orgány budou moci využívat informační systém stavebního řízení pro výkon své působnosti.

    1. Předpokládaný hospodářský a finanční dopad návrhu právního předpisu na státní rozpočet a ostatní veřejné rozpočty

    Návrh zákona je reakcí na aktuální problémy, které jsou spojeny se zajištěním digitalizace stavebního řízení a cílí na zmírnění potenciálních hrozících škod, které by v případě nefunkčnosti nebo nespolehlivosti informačních systémů stavební správy mohly dosáhnout řádově stovek milionů korun. Díky zvýšení právní jistoty v procesech stavebního řízení a územního plánování lze považovat celkový dopad návrhu zákona za pozitivní, neboť snižuje riziko pro všechny účastníky stavebního řízení i správní orgány.

    1. Odůvodnění návrhu, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s návrhem právního předpisu souhlas již v prvém čtení

    Hlavním cílem návrhu zákona je zajištění právní jistoty v procesech územního plánování a stavebního řízení. Vzhledem k nezbytnosti, aby zákon nabyl účinnosti co nejdříve, se navrhuje, aby Poslanecká sněmovna podle § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, vyslovila s předloženým návrhem souhlas již v prvém čtení.

    1. Odůvodnění návrhu, aby navrhovaná právní úprava nabyla účinnosti k jinému dni než k 1. lednu nebo k 1. červenci kalendářního roku

    Z důvodu naléhavého obecného zájmu na zajištění právní jistoty v procesech územního plánování a stavebního řízení je nezbytné, aby tento návrh zákona, který stanovuje přechodné období pro práci v informačních systémech stavební správy, nabyl účinnost co nejdříve. Navrhuje se proto, aby zákon nabyl účinnosti dnem následujícím po dni jeho vyhlášení.

    1. Zvláštní část

    K čl. I

    K § 334b odst. 1

    Stanovení přechodného období

    Přechodným obdobím se pro účely navrhovaného ustanovení rozumí období od účinnosti tohoto zákona do 31. 12. 2027 pro účely digitalizace stavebního řízení a období do 30. 6. 2025 pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Přechodné období slouží k zajištění právní jistoty jak pro řízení a postupy zahájené před tímto obdobím, tak pro řízení a postupy zahájené během přechodného období.

    Doba trvání přechodného období je stanovena s ohledem na potřebu dostatečného ověření funkčnosti a zavedení informačních systémů stavebního řízení.

    K § 334b odst. 2

    V oblasti stavebního řádu jsou relevantní tyto informační systémy stavební správy:

    1. Portál stavebníka,
    2. Evidence stavebních postupů,
    3. Evidence elektronických dokumentací,
    4. Informační systém identifikačního čísla stavby,
    5. Informační systém stavebního řízení.

    Evidence stavebních postupů

    Ustanovení § 173 stavebního zákona ukládá povinnost stavebnímu úřadu a dotčenému orgánu vkládat či evidovat všechny úkony a písemnosti do evidence stavebních postupů a doručovat je jiným správním orgánům jejím prostřednictvím. V přechodném období se tyto povinnosti neaplikují.

    Navrhované znění tak umožní úředníkům stavebních úřadů v přechodném období vyřizovat žádosti jak v informačním systému stavebního řízení, tak pracovat se systémy, se kterými pracovali do 30. června 2024.

    Jelikož je ustanovení § 173 odst. 2 stavebního zákona speciálním ustanovením vůči § 17 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, znamená jeho nepoužití v přechodném období, že veškeré písemnosti mezi stavebními úřady a dotčenými orgány budou doručovány prostřednictvím datových schránek.

    Evidence elektronických dokumentací

    Navrhovanou změnou nejsou dotčeny povinnosti spojené s evidencí elektronických dokumentací, která slouží jako úložiště projektových dokumentací a zachovává nahlížení na jednotnou projektovou dokumentaci k příslušnému záměru ze strany všech orgánů veřejné správy.

    Stavebník má povinnost v souladu s § 172 odst. 4 stavebního zákona vložit dokumentaci (projektovou dokumentaci nebo dokumentaci pro povolení záměru), kterou zpracovává projektant (autorizovaná osoba), do evidence elektronických dokumentací. Tato povinnost je zachována i po dobu přechodného období. Na druhou stranu stavebník není povinen podat přes portál stavebníka i svou žádost.

    Zákon totiž opravňuje stavebníka, aby v žádosti uvedl pouze odkaz na vloženou dokumentaci, který získá v portálu stavebníka. Portál stavebníka tuto funkcionalitu prozatím neobsahuje, nicméně lze s velkou pravděpodobností očekávat, že bude stavebníkům v okamžiku účinnosti tohoto zákona již k dispozici.

    Příkladem může být situace, kdy si stavebník nechá připravit projekt od projektanta a ten mu ho odevzdá nejen ve formě dokumentů, ale také ve formě odkazu do portálu stavebníka. Stavebník se pak může rozhodnout, zda a jakou formou podá žádost na stavební úřad, tedy zda odkaz uvede v žádosti odeslané elektronicky, nebo ho vepíše do žádosti podané v listinné podobě.

    Informační systém identifikačního čísla stavby

    Ruší se rovněž povinnost stavebního úřadu pracovat v přechodném období s informačním systémem identifikačního čísla stavby jako nástrojem pro identifikaci staveb a záměrů vložených do systému spolu s příslušnou projektovou dokumentací. Nicméně i v tomto případě, pokud se stavební úřad nebo dotčený orgán rozhodnou pracovat v informačních systémech stavební správy, je možné, aby identifikační číslo stavby bylo záměru přiděleno.

    Informační systém stavebního řízení

    Důsledkem nabytí účinnosti navrženého ustanovení přestávají pro stavební úřady a dotčené orgány v přechodném období platit evidenční povinnosti stanovené stavebním zákonem (kromě již zmíněného portálu stavebníka a evidence elektronických dokumentací). To znamená, že po nabytí účinnosti navrženého ustanovení je na stavebním úřadu či dotčeném orgánu, zda pro tvorbu příslušných písemností vytvářených v rámci řízení podle stavebního zákona využijí v přechodném období informační systém stavebního řízení, nebo zda využijí jiný systém vytvořený za účelem naplňování jejich agendy.

    K § 334b odst. 3

    Národní geoportál územního plánování

    V oblasti územního plánování se navrhuje stanovit, že některá ustanovení stavebního zákona se podle odstavce 3 návrhu výslovně nepoužijí (§ 22 písm. c), § 23 odst. 2 písm. f), § 25 písm. f), § 105 odst. 2, § 108 odst. 3 § 113 odst. 6, § 128 odst. 2 věta druhá, § 130 odst. 3, § 269 odst. 4 a 5 a § 303 odst. 4 stavebního zákona), a pro některá ustanovení je stanoven v přechodném období speciální režim, který je právě upraven odstavcích 4 až 8 návrhu. Tato speciální ustanovení proto mají v přechodném období přednost před úpravou v části druhé, třetí a sedmé stavebního zákona. Speciální právní úprava spočívá primárně ve stanovení alternativního postupu při vedení postupů podle části třetí stavebního zákona za situace, kdy tyto postupy nelze realizovat prostřednictvím národního geoportálu územního plánování.

    K § 334b odst. 4

    Orgány územního plánování, stavební úřady a dotčené orgány mohou při výkonu své působnosti použít v přechodném období informační systém stavební správy nebo jiný systém vytvořený za účelem naplňování jejich agendy. Je zároveň vytvořen prostor pro zajištění předání dat vzniklých při výkonu jejich působnosti do informačních systémů stavební správy, což ušetří čas a práci všem orgánům při sestavování pravidelné analýzy stavu na úseku územního plánování a stavebního řádu.

    K § 334b odst. 5 až 8

    Návrh stanoví, že v přechodném období není nutné využívat pro výkon působnosti orgánů územního plánování národní geoportál územního plánování a plnit v něm evidenční povinnosti (§ 269 odst. 5 stavebního zákona) a povinnosti spojené se zveřejňováním dokumentů. Pro řádné nabytí účinnosti určitých úkonů, které jinak závisí např. na jejich vložení nebo zveřejnění v národním geoportálu územního plánování (např. § 88 odst. 1, 90 odst. 3, § 94 odst. 1 nebo § 105 stavebního zákona), návrh stanovuje v odstavcích 3 až 6 umožnit také alternativní způsob zveřejňování příslušných výstupů orgánů územního plánování s uvedením data jejich uveřejnění namísto jejich vložení a zveřejnění v národním geoportálu územního plánování.

    Výjimku představuje poskytování údajů o území poskytovateli údajů podle § 64 odst. 1 stavebního zákona, kdy stavební zákon umožňuje splnit tuto povinnost třemi rovnocennými způsoby s tím, že v přechodném období nebude umožněno poskytovatelům údajů splnit tuto povinnost prostřednictvím vložení údajů o území do národního geoportálu územního plánování.

    Po dobu přechodného období bude tedy pořizovatel zveřejňovat územně plánovací dokumentaci a jiné dokumenty způsobem umožňujícím dálkový přístup. Zároveň nebude v přechodném období nutné vložit příslušnou územně plánovací dokumentaci do národního geoportálu územního plánování, což stavební zákon stanoví jako předpoklad nabytí účinnosti územně plánovací dokumentace (§ 105 odst. 2 stavebního zákona). V přechodném období bude pořizovatel zveřejňovat územně plánovací dokumentaci způsobem umožňujícím dálkový přístup, přičemž územně plánovací dokumentace nabude jako opatření obecné povahy účinnosti v souladu s § 173 správního řádu.

    S ohledem na to, že stavební zákon předpokládá, že na dokumenty zveřejněné v národním geoportálu územního plánování lze i při výkonu územně plánovací činnosti odkazovat, navrhuje se, aby bylo v přechodném období možné odkazovat na dokumenty zveřejněné způsobem umožňujícím dálkový přístup. Zároveň ale také platí, že národní geoportál územního plánování nebude jako takový vyřazen z provozu. Stejně jako v případě informačních systémů ve věcech stavebního řádu je možné v přechodném období národní geoportál územního plánování k výkonu územně plánovací činnosti využívat pro evidenční činnosti.

    Jednou z funkcí národního geoportálu územního plánování měla být i evidence územně plánovací činnosti, tedy koncentrace všech výstupů územního plánování na jednom místě. Navrhuje se proto v odstavci 8 stanovit, že po skončení přechodného období se zákonem stanovené výsledky územně plánovací činnosti povinně vloží do národního geoportálu územního plánování tak, aby národní geoportál územního plánování obsahoval veškerá data a údaje o území, které vznikly v přechodném období.

    K § 334b odst. 9

    Národní geoportál územního plánování podle stavebního zákona zajišťuje i funkcí evidence územně plánovací činnosti. Tato evidence je zásadní pro postupy v oblasti územního plánování. Navrhuje se proto stanovit, aby evidenci územně plánovací činnosti zajišťovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jelikož zajištění evidence územně plánovací činnosti je evidenční činností veřejné správy, tedy činností směřující primárně dovnitř veřejné správy, ponechává se na ministerstvu, jakým konkrétním způsobem bude evidence vedena, a to prostřednictvím metodického usměrnění úřadů územního plánování, anebo prostřednictvím směrnic ústředních správních úřadů podle zákona o obcích a zákona o krajích. Zároveň se na zákonné úrovni stanoví podrobnosti toho, jaká data budou v evidenci územně plánovací činnosti vedena a kdo má povinnost tato data do ní vkládat.

    K § 334b odst. 10

    Navrhuje se stanovit, aby řízení a postupy, která byly zahájeny v přechodném období, byly i po konci přechodného období dokončeny bez využití informačních systémů stavební správy. Tím dojde i k pozvolnému přechodu na využívání všech informačních systémů stavební správy.

    Výjimku představují postupy podle části třetí (Územní plánování), jelikož zde je naopak vhodné, aby s ohledem na časové období, kdy jsou tyto postupy prováděny (řádově měsíce i léta), byly tyto dokončeny s využitím plně funkčního národního geoportálu územního plánování.

    K čl. II – Přechodné ustanovení

    Právní účinky úkonů, které nastaly od 1. července 2024, tedy od plné nabytí účinnosti stavebního zákona, do dne nabytí účinnosti této novely, nejsou dotčeny. Jinými slovy, vše, co bylo učiněno v informačních systémech stavebního řízení přede dnem nabytí účinnosti předkládané novely, zůstává v platnosti a účinnosti, pokud to bylo učiněno v souladu s právními předpisy nebo s nově vkládaným § 334b. Cílem přechodného ustanovení je nastolení právní jistoty všech aktérů výstavby v procesech podle stavebního zákona zahájených od nabytí účinnosti stavebního zákona.

    Stejně tak platí, že právní účinky všech úkonů adresátů veřejné správy, ale i orgánů územního plánování, stavebních úřadů a dotčených orgánů vůči adresátům veřejné správy zůstávají zachovány, pokud byly učiněny v souladu s právní úpravou, resp. účinky všech úkonů zůstávají zachovány, pokud byly naplněny zákonem stanovené předpoklady. Proto pokud např. byly naplněny předpoklady pro vznik fikce závazného stanoviska dotčeného orgánu, tedy prokazatelné doručení žádosti stavebníka dotčenému orgánu nebo vyžádání dotčeného orgánu stavebním úřadem, po uplynutí zákonem stanovené doby nastala fikce vydání souhlasného stanoviska. Také pokud byla řádně doručena řádná žádost stavebnímu úřadu nebo dotčenému orgánu, pak měla za následek zahájení řízení a počátek plynutí příslušných a prodloužených lhůt (viz § 330 odst. 5 stavebního zákona).

    K čl. III – Účinnost

    S ohledem na aktuální stav digitalizace stavebního řízení a potřebu veřejné správy reagovat na omezenou faktickou funkčnost informačních systémů stavební správy se navrhuje, aby zákon nabyl účinnosti v co nejkratším možném termínu tak, aby by nastolen stav právní jistoty týkající se práce a využívání informačních systémů stavební správy.


  • 17. 10. 2024

    Řešení pro digitalizaci územního plánování

    Ministru pro místní rozvoj vláda dne 16.10.2024 uložila iniciovat kroky k realizaci nového zadání veřejné soutěže na zhotovení systému DSŘ ve variantě B: Nová cesta k cílovému řešení. To znamená provedení procesní analýzy, vytvoření popisu cílového stavu a nové soutěže na zhotovení systému DSŘ vyjma (NGÚP). K tomu má dojít v otevřeném výběrovém řízení v nadlimitním režimu v hodnotě vyšších stovek milionů korun. Plná funkčnost systémů digitálního stavebního řízení se dá očekávat k 1. 1. 2028, a to včetně potřebného testovacího období. Do této doby poběží přechodné období.

    Ministři dopravy a pro místní rozvoj navrhují řešení pro digitalizaci stavebního řízení

    Ministru pro místní rozvoj vláda uložila iniciovat kroky k realizaci nového zadání veřejné soutěže na zhotovení systému DSŘ ve variantě B: Nová cesta k cílovému řešení. To znamená provedení procesní analýzy, vytvoření popisu cílového stavu a nové soutěže na zhotovení systému DSŘ vyjma (NGÚP). K tomu má dojít v otevřeném výběrovém řízení v nadlimitním režimu v hodnotě vyšších stovek milionů korun. Plná funkčnost systémů digitálního stavebního řízení se dá očekávat k 1. 1. 2028, a to včetně potřebného testovacího období. Do této doby poběží přechodné období.

    Ve variantě B (částečný bypass) by zákon stanovuje přechodné období, v němž by činnost v některých informačních systémech stavební správy ze strany stavebních úřadů a dotčených orgánů byla dobrovolná s tím, že některé informační systémy (evidence elektronických dokumentací a portál stavebníka) by zůstaly plně zachovány. Při přijetí této varianty by tedy nedošlo k „vypnutí“ funkcionality všech informačních systémů stavební správy, ale k omezení některých evidenčních povinností ze strany stavebních úřadů, pořizovatelů a orgánů územního plánování a rozvolnění náběhu některých funkcionalit informačních systémů.

    V oblasti územního plánování by se v přechodném období některá ustanovení stavebního zákona výslovně nepoužila (§ 22 písm. c), § 23 odst. 2 písm. f), § 25 písm. f), § 105 odst. 2, § 113 odst. 6, § 130 odst. 3 stavebního zákona), a pro některá ustanovení by byl stanoven v přechodném období speciální režim. Speciální právní úprava by spočívala primárně ve stanovení alternativního postupu při vedení postupů podle části třetí stavebního zákona za situace, kdy by tyto postupy nebylo možné realizovat prostřednictvím národního geoportálu územního plánování.

    Finální ustanovení bypassu jsou zatím v jednání.

    Celé znění tiskové zprávy a přiložené dokumenty, zejména zprávu o stavu digitalizace včetně návrhu dalšího postupiu naleznete na stránkách MMR.


  • 27. 09. 2024

    Doklad z ETL nástroje

    Metodické sdělení MMR stanovuje, že doklad z elektronického kontrolního nástroje, prokazující soulad územně plánovací dokumentace s datovou částí jednotného standardu, je třeba předložit nejpozději před předložením návrhu k vydání.

    Metodické sdělení je k dispozici zde

     

    Bez dokladu z elektronického kontrolního nástroje či bez potvrzení, které by jej nahradilo, nelze zaručit, že územně plánovací dokumentace je zpracována v jednotném standardu, a proto ji není možné vydat.

    Nedostupnost kontrolního nástroje fakticky znemožňuje vydání územně plánovací dokumentace, nikoliv její projednání.

     


  • 19. 09. 2024

    Školení nový stavební zákon - 26.9.2024 v Jihlavě

    Dne 26. 9. 2024 se bude konat školení na nový stavební zákon.

    Lektoři:

    • Mgr. et Mgr. Marie Kotrlá – ředitelka odboru legislativně právního - Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
    • JUDr. Aleš Mácha – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

    Místo konání:  Kongresový sál Krajského úřadu v Jihlavě, on-line

    Přihlaste se zde na prezenční formu: https://kalendar.kr-vysocina.cz/kalendar/detail/70486

    Nebo na online formu: https://kalendar.kr-vysocina.cz/kalendar/detail/70487

    Obsah:

    • Nový stavební zákon – principy, systematika, cíle
    • Institucionální struktura stavebních úřadů
      • Dopravní a energetický stavební úřad
      • Kraje jako stavební úřady
      • Obce jako stavební úřady
    • Územní plánování
      • Nástroje územního plánování
      • Samosprávy a územní plánování
    • Stavební řád – povolování staveb
      • Závazná stanoviska a vyjádření
      • Přezkum závazných stanovisek
    • Jednotné environmentální stanovisko a jeho vliv na povolování staveb
      • Forma a způsob vydání
      • Vazba na nový stavební zákon
    • Zvláštní povolovací režimy staveb
      • Liniový zákon
    • Odstraňování staveb
      • Řízení o odstranění stavby a dodatečném povolení
      • Financování správní exekuce
    • Kolaudace a užívání staveb
    • Dotazy, diskuse

  • 26. 08. 2024

    Nová verze AIS NGÚP + školení

    Byla spuštěna nová verze AIS Národního geoportálu územního plánování (NGÚP). Nově je v rámci AIS NGÚP dle MMR možné kromě zveřejňování i komplexní vedení spisu.

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje školení pro uživatele AIS Národního geoportálu územního plánování (NGÚP). Původně plánovaný termín školení 27.srpna 2024 se přesouvá a bude nahrazen v rámci dalších školení.

    Jednotlivé termíny školení včetně popisu a možnosti online přihlášení jsou uvedeny na stránkách MMR na adrese: https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/digitalizace-uzemniho-planovani/informovani-a-v

    Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje školení a vzdělávací materiály.


  • 18. 07. 2024

    Aktualizace Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina (SOKR)

    Kraj Vysočina má již od roku 2008 zpracovanou strategii ochrany krajinného rázu (jako jedné z významných složek ochrany přírody), strategie je zpracována podle § 77a zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. V roce 2024 je zpracována a zveřejněna revize Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina (SOKR).

    Revize SOKR je zaměřena na umístění větrných elektráren, ale i obdobně dominantních staveb, které se v prostoru mohou vyskytovat, resp. na vyjasnění jevů, které jsou s nimi kolizní. Jsou to zejména krajinné předěly a kulturněhistorické a přírodní dominanty. Revize důsledně prověřila a zásadně doplnila tyto jevy a hierarchizovala je, dala jim určitou kategorii důležitosti. K bodovým jevům stanovila ochranné zóny a tyto zóny proložila skutečnou viditelností těchto dominant. Stále se jedná jen o vodítko, protože lokalizace větrné elektrárny není předem známa. Nyní je však zřejmé, které dominanty je nutné chránit a z jakých vzdáleností a směrů je můžeme vidět.

    SOKR nestanovuje přímo, kde je/není možné větrné elektrárny umístit. Jedná se o podklad pro rozhodování správních úřadů, o vodítko pro projektanty a investory a může sloužit jako zdroj informací  pro obce i veřejnost. Lze použít též jako jeden ze zdrojů pro Zásady územního rozvoje Kraje Vysočina a pokud to bude legislativou vyžadováno i jako jeden z podkladů pro vymezování tzv. akceleračních zón, tj. území, v nichž by se stavba větrné elektrárny měla povolovat zkráceným a zjednodušeným postupem.

    Odkaz na mapovou aplikaci

    Dokumentace a více informací naleznte zde


  • 16. 07. 2024

    Postup při zpracování 6. úplné aktualizace Územně analytických podkladů (ÚAP)

    Přechodná ustanovení k vyhlášce č. 157/2024 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu, se vztahují na obsah nikoliv na proces pořízení územně plánovacích podkladů.

    Proces pořízení ÚAP je stanoven v zákoně č. 283/2021 Sb., o stavebním řádu (dále jen "NSZ"). V tomto ohledu je důležité zmínit § 317 odst. 6 NSZ, který uvádí: "Činnosti při pořizování územně plánovacích podkladů ukončené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se posuzují podle dosavadních právních předpisů.". Z toho vyplývá, že:

    •  Etapy pořízení ÚAP, které byly zahájeny před 1. červencem 2024, se dokončí dle dosavadních právních předpisů (tj. dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů).
    • Etapy pořízení ÚAP, které budou zahájeny po 1. červenci 2024, se budou řídit dle NSZ.

    Věcný obsah Územně analytických podkladů (ÚAP) se nadále řídí vyhláškou č. 500/2006 Sb.

     


  • 15. 07. 2024

    Vyhláška č. 157/2024 Sb., která obsahuje podrobné požadavky na jednotný standard územního plánu.

    Od 1. 7. 2024 je aplikovatelný nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., a současně nabyla účinnosti jeho prováděcí vyhláška č. 157/2024 Sb., která obsahuje podrobné požadavky na jednotný standard územního plánu.

    Povinnost zpracovávat vybrané části územně plánovací dokumentace, její změny a úplné znění v jednotném standardu je dána v § 59 zákona č. 283/2021 Sb. Podrobnosti jednotného standardu územního plánu určuje vyhláška č. 157/2024 Sb. zejména v § 12 a přílohách č. 10 až 14. Některé rozpracované územní plány či změny územních plánů se však v souladu s přechodnými ustanoveními nového stavebního zákona dokončí podle předchozí právní úpravy.

    Vyhláška č. 157/2024 Sb. definuje standardizované jevy územního plánu, jejich datovou strukturu i grafické zobrazení, stanovuje požadavky na označení předávaných složek a souborů včetně přípustných výměnných formátů a požadavky na zeměpisné usazení, barevnou hloubku a rozlišení rastrových dat. Požadavky na data i výměnné formáty jsou stanoveny tak, aby bylo možné zpracovat územní plán v programech na bázi GIS i CAD. Vyhláška zároveň obsahuje podrobnější členění ploch s rozdílným způsobem využití, které je nutné využívat při tvorbě územních plánů. Jednotný standard neurčuje konkrétní regulaci jednotlivých jevů.

    Pro podporu projektantů jsou na https://www.uur.cz/uzemni-planovani/standardizace-uzemniho-planovani/ zveřejněny vzorové struktury a styly pro ArcGIS Pro a pro QGIS a vzorové struktury ESRI Shapefile. V průběhu července budou doplněny o vzorové projekty včetně vytvořených legend.

    Pokud po nastudování vyhlášky a metodiky nebudou některé otázky objasněny, mohou projektanti a pořizovatelé zaslat dotaz na e-mail KonzultacniStredisko@uur.cz.


  • 11. 07. 2024

    Národní geoportál územního plánování (NGÚP)

    Ministerstvo pro místní rozvoj prvního července spustilo Národní geoportál územního plánování (NGÚP). Sbíhají se v něm veškeré výstupy z územně plánovací činnosti jako zásady územního rozvoje, regulační a územní plány nebo urbanistické studie. Přístup do geoportálu mají projektanti, stavebníci, samosprávy, stavební úřady, dotčené orgány i veřejnost. V průběhu letních měsíců ho resort podle předem daného harmonogramu i zpětné vazby uživatelů doplní a rozšíří o další funkcionality.

    V rámci NGÚP funguje mapový portál mapy.gov.cz, který uživatelům umožňuje zobrazení územních plánů online. Jeho prostřednictvím budou mít také přístup k mapovým podkladům státních organizací jako například České geologické služby, Ministerstva zemědělství a dalších. Geoportál je přístupný také z mobilních zařízení, podmínkou je připojení k internetu.

    Tuto novou stránku naleznete na adrese https://uzemniplanovani.gov.cz

     

    V současné chvíli NGÚP umožňuje validaci územního plánu a jeho změn oproti jednotnému standardu (formát shapefile). V případě kompletních dokumentací můžete jeho prostřednictvím provést plnou kontrolu. U změn dokumentací umožňuje kontrolu částečnou. Jde například o:

    • přítomnost povinných standardních vrstev
    • přítomnost standardních atributů ve standardních vrstvách
    • kontrola povolených hodnot ve standardních atributech
    • kontrola topologické správnosti a čistoty standardních vrstev
    • kontrola souladu polohových vztahů mezi standardními vrstvami

    Po úspěšné validaci je možné data importovat do geodatabáze NGÚP a zobrazit územní plán nad zvolenou podkladovou mapou. Postupem času se prostřednictvím geoportálu naplní cíl vytvoření takzvané bezešvé mapy ČR. Mapové komponenty využívají produkty Esri a podporují i další služby jako například přidání vrstvy ze souboru shapefile v S-JTSK nebo připojení služby ArcGIS Server, WMS a WMTS. 

    Agendový informační systém geoportálu umožňuje doručení datové zprávy do centrální datové schránky MMR určené pro územní plánování. Poté se zpráva manuálně nebo automaticky přiřadí příslušnému spisovému uzlu, kterým může být například konkrétní ministerstvo, kraj nebo obec s rozšířenou působností. Na veřejnou část geoportálu je možné zveřejnit jakýkoli dokument územního plánování, ať už jde o textovou nebo grafickou část. Systém zároveň generuje URL odkaz, pod kterým bude ke stažení.

     Společně s dodavatelem společností SEVITECH, a.s., Ministerstvo pro místní rozvoj dodá v průběhu léta a podzimu další funkcionality. Protože se jedná o webovou aplikaci, dojde k přidání prostřednictvím aktualizací mimo běžné pracovní hodiny.

     Červenec

    • zavedení uživatelských rolí a oprávnění v agendovém informačním systému a s tím spojený oběh dokumentů (třídění, podepisování, schvalování)
    • evidence zástupců pořizovatele
    • optimalizace validačního nástroje
    • podpora formátu dxf
    • validace a import vymezeného zastavěného území do NGÚP
    • žádost o udělení oprávnění k výkonu k územně plánovací činnosti včetně prodloužení oprávnění, žádosti o změnu údajů v seznamu, prohlášení o ukončení činnosti

     Srpen

    • zápis a změny zobrazení seznamu oprávněných investorů na veřejné části geoportálu
    • třídění dokumentů podle cizího a vlastního původu
    • schvalování, podepisování a odesílání vlastních dokumentů
    • rozdělovník adresátů
    • přijetí připomínek v agendovém systému k návrhu územně plánovací dokumentace prostřednictvím elektronického formuláře
    • základní kategorizace a evidence vypořádání v agendovém systému
    • podání připomínek k návrhu územně plánovací dokumentace
    • podání podnětu na pořízení územní studie
    • návrh na pořízení změny územně plánovací dokumentace

    Září

    • podrobná správa přijatých připomínek včetně exportu a šablon pro vyhodnocení
    • přidání šablon oznámení nebo předložení návrhu a dalších dokumentů do agendového informačního systému
    • validace a import zásad územního rozvoje do NGÚP

  • 08. 07. 2024

    Nový stavební zákon a jeho novely a další prováděcí předpisy

    Stavební zákon a jeho novely a další prováděcí předpisy

    Zde jsou uvedeny informace o novém stavebním zákoně (zákon č. 283/2021 Sb.) a o jeho novelách.

    Upozornění:

    Jedná o pracovní pomůcku, texty neprošly jazykovou a legislativní korekturou.

    Vyhláška o ÚAP, ÚPD a jednotném standardu

    Vyhláška o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu, nabývá účinnosti 1. 7. 2024.

    Vyhláška upravuje náležitosti obsahu územně analytických podkladů, rozsah a formu územně analytických podkladů pro území kraje a jejich úplné aktualizace předkládaných k projednání radě kraje, formáty údajů o území a podmínky jejich poskytování, náležitosti obsahu a strukturu zadání zásad územního rozvoje, územního plánu a regulačního plánu a náležitosti obsahu zadání změny územně plánovací dokumentace. Dále stanoví obsah jednotného standardu územně plánovací dokumentace, vymezení zastavěného území a územních opatření a požadavky na strojově čitelný formát územní studie.

    Dokumenty

    Vyhláška o ÚAP, ÚPD a jednotném standardu

    Odůvodnění


  • 20. 06. 2024

    Aktualizace č. 9 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina

    Veřejné projednání návrhu Aktualizace č. 9 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina a Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území se uskuteční ve čtvrtek 25. 7. 2024 od 9:30 hod. v Kongresovém sále B1.05, budova B Krajského úřadu Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava.

    Návrh Aktualizace č. 9 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina a Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území jsou v tištěné podobě k nahlédnutí na Krajském úřadě Kraje Vysočina, odboru územního plánování a stavebního řádu, Ke Skalce 5907/47, 586 01 Jihlava a dále jsou vystaveny na Portálu územního plánování Kraje Vysočina (https://pupo.kr-vysocina.cz/), téma (resp. dlaždice) „Územní plán kraje“, záložka „Projednávané dokumentace“, dále „Aktualizace č. 9 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina“, a konečně „Dokumenty (17)“.

    Předmětem Aktualizace č. 9 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina je uvedení této dokumentace do souladu s Politikou územního rozvoje České republiky. Jedná se zejména o následující změny (nejedná se o vyčerpávající výčet):

    • dílčí úpravy priorit územního plánování Kraje Vysočina,
    • dílčí rozšíření vymezení rozvojové osy republikového významu OS5 a s tím související úprava typů krajin,
    • vymezení specifických oblastí SOB9 a SOBk6, ve kterých se projevuje aktuální problém ohrožení území suchem,
    • zrušení koridoru územní rezervy pro prověření budoucí modernizace trati č. 230 v úseku hranice kraje – Světlá nad Sázavou,
    • zrušení koridoru pro umístění stavby napojení transformovny (TR) Mírovka na stávající vedení zvn 400 kV Řeporyje – Prosenice (realizováno),
    • vymezení koridoru pro umístění nadzemního vedení 400 kV TR Kočín – TR Slavětice a TR Slavětice – TR Čebín,
    • vymezení plochy pro zaústění nových a změnu zaústění stávajících vedení přenosové a distribuční soustavy do TR Slavětice,
    • zrušení koridoru pro plynovod Kralice nad Oslavou – hranice kraje a plochy pro kompresorovou stanici Kralice, zrušení koridoru pro plynovod Olešná u Havlíčkova Brodu – Borek (hranice kraje),
    • vymezení nových ploch územních rezerv pro lokality akumulace povrchových vod jako ploch pro prověření budoucího umístění vodních nádrží.

    Součástí Portálu územního plánování Kraje Vysočina je aplikace Projednání ÚPD“, která umožňuje připravit podání připomínek a námitek. Aplikace je dostupná na adrese: https://gispbox.kr-vysocina.cz/ost/projednani-upd/public/

     

    Po vyplnění identifikačních údajů podatele bude připomínka automaticky vygenerována a odeslána na zadanou e-mailovou adresu.  Pro řádné a zákonné uplatnění připomínek musí podatel dokument podepsat a doručit na krajský úřad.


  • 13. 06. 2024

    Postup pořizování územních plánů a jejich změn po 1. 7. 2024

    Metodické sdělení MMR objasňuje jak v jednotlivých etapách pořizování územního plánu nebo jeho změny navázat po plné účinnosti nového stavebního zákona.

    Metodické sdělení je dostupné zde


  • 13. 06. 2024

    Vyhláška o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu

    Momentálně se čeká na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Očekává se, že k vyhlášení dojde v nejbližších dnech.

    Vyhláška o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu je dostupná zde

    Odůvodnění vyhlášky je dostupné zde

    Důležité body vyhlášky:

    • Vyhláška stanoví náležitosti obsahu územně analytických podkladů (ÚAP), územně plánovací dokumentace (ÚPD) a jednotného standardu.
    • Upřesňuje rozsah a formu projednání ÚAP  a jejich aktualizace.
    • Definuje formáty údajů o území a podmínky jejich poskytování.

  • 23. 05. 2024

    Aktualizace č. 10 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina – VRT

    – změna termínu veřejného projednání

    Veřejné projednání návrhu Aktualizace č. 10 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina a Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území se uskuteční ve změněném termínu  ve středu 26. 6. 2024 od 9:30 hod. v Kongresovém sále B1.05, budova B Krajského úřadu Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava. Původní termín konaní veřejného projednání se tímto ruší.

    Návrh Aktualizace č. 10 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina a Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území jsou v tištěné podobě k nahlédnutí na Krajském úřadě Kraje Vysočina, odboru územního plánování a stavebního řádu, Ke Skalce 5907/47, 586 01 Jihlava a dále jsou vystaveny na Portálu územního plánování Kraje Vysočina (https://pupo.kr-vysocina.cz), téma (resp. dlaždice) „Územní plán kraje“, záložka „Projednávané dokumentace“, dále „Aktualizace č. 10 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina“, a konečně „Dokumenty (17)“.

    Předmětem Aktualizace č. 10 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina je vymezení koridoru pro umístění vysokorychlostní trati (VRT) v úseku Leština u Světlé (hranice Středočeského kraje) – Velká Bíteš (hranice Jihomoravského kraje) náhradou za dosavadní koridor územní rezervy. Dále je předmětem vymezení koridorů pro související úpravy a rozvoj konvenční železniční dopravy. Jedná se o napojení Jihlavy na VRT a přestavbu železničního uzlu Jihlava, a rovněž propojení mezi VRT a konvenční sítí u Světlé nad Sázavou a u Velké Bíteše. Předmětem aktualizace je rovněž vymezení koridoru pro umístění jihozápadního obchvatu města Velká Bíteš (silnice I/37) náhradou za dosavadní koridor územní rezervy a to v koordinaci s výše uvedeným kolejovým propojením.

    Součástí Portálu územního plánování Kraje Vysočina je aplikace Projednání ÚPD , která umožňuje připravit podání připomínek a námitek. Aplikace je dostupná na adrese https://pupo.kr-vysocina.cz/up/kraj/A10VRT

    Po vyplnění identifikačních údajů podatele bude připomínka automaticky vygenerována a odeslána na zadanou e-mailovou adresu.  Pro řádné a zákonné uplatnění připomínek musí podatel dokument podepsat a doručit na krajský úřad.

    Důvodem pro změnu termínu konání veřejného projednání byly dílčí technické problémy se zveřejněním dokumentace. Stanoviska, námitky a připomínky, které byly již uplatněny na základě prvního oznámení o konání veřejného projednání ze dne 9. 5. 2024, zůstávají v plné platnosti. Nedošlo k žádným změnám dokumentace.


  • 07. 05. 2024

    Seminář o datech a službách resortu zeměměřictví a katastru

    Kdy: 29. května 2024, 9:30 hod.

    Kde: Krajský úřad Vysočina

    Program

    9:30 - 9:45          Úvod – resort ČÚZK a změny v legislativě  - Ing. Petr Dvořáček

    9:45 - 10:30        Základní báze geografických dat (ZABAGED®) – aktualizace, novinky - RNDr. Jana Pressová

    10:30 - 11:15      Nové státní mapové dílo z produkce Zeměměřického úřadu - Ing. Petr Dvořáček

    11:15 - 11:45      Letecké měřické snímkování, Ortofoto ČR - aktualizace -  Ing. Petr Dvořáček

    11:45 - 12:00      Přestávka           

    12:00 - 12:45      Novinky ve službách Informačního systému katastru nemovitostí ČR (ISKN), RÚIAN  - Ing. Petr Souček, Ph.D.

    12:45 - 13:15      Webové aplikace úřadu - Ing. Petr Dvořáček

    13:15 - 13:30      Změny v poskytování dat, otevřená data - Mgr. Jana Volná

    13:30 - 14:00      Dotazy, diskuze, závěr  


  • 19. 04. 2024

    Mapová aplikace - Územní plány obcí

    V mapové aplikaci Územní plány v obcích byly od 1.1.2024 aktualizovány tyto územně plánovací dokumentace: 

    OPR Bystřice nad Pernštejnem - Změna č. 1 ÚP Ždánice

    ORP Havlíčkův Brod - Změna č. 5 ÚP Havlíčkův Brod, Změna č. 4 ÚP Horní Krupá, Změna č. 3 ÚP Kámen,  Změna č. 7 ÚP Krásná Hora, Změna č. 1 ÚP Pohled

    ORP Humpolec - Změna č. 3 ÚP Hořice

    ORP Chotěboř - Změna č. 1 ÚP Čachotín, Změna č. 3 ÚP Víska

    ORP Jihlava - Změna č. 1 ÚP Boršov, Změna č. 2  ÚP Dobroutov

    ORP Moravské Budějovice - ÚP Jakubov

    ORP Pelhřimov - ÚP Rodinov

    ORP Telč - Změna č. 1 ÚP Horní Myslová, Změna č. 5 ÚP Telč, ÚP Vanov, ÚP Volvčice

    ORP Třebíč - Změna č. 1 ÚP Krhulov, Změna č. 2 ÚP Okříšky, ÚP Rohy, Změna č. 2a Třebíč, Zmšna č. 2 ÚP Stařeč

    ORP Velké Meziříčí - Změna č. 2 ÚP Otín

    ORP Žďár nad Sázavou - Změna č. 3 ÚP Svratka, Změna č. 6 ÚP Žďár nad Sázavou


  • 27. 03. 2024

    Kontrolní nástroj ETL a záznam ze školení z 25. 3. 2024

    Ministerstvo pro místní rozvoj, odbor územního plánování, připravilo ve spolupráci se společností HYDROSOFT Veleslavín s.r.o. a T-MAPY spol. s r.o. novou verzi kontrolního nástroje na standard územních plánů.

    Dne 25. 3. 2024 se ke kontrolnímu nástroji konalo školení, ze kterého je zveřejněna videonahrávka, a to na adrese:

    Školení ke kontrolnímu nástroji na standard územního plánu 25. 3. 2024 (youtube.com). Prezentace ze školení je ke stažení ZDE.

    Před registrací a zahájením používání tohoto nástroje doporučujeme podrobně se seznámit s uživatelskou příručkou, která je k dispozici ZDE nebo na stránkách UUR (https://www.uur.cz/uzemni-planovani/standardizace-uzemne-planovaci-dokumentace/).

    Nový uživatel se pro používání kontrolního nástroje zaregistruje na adrese: https://etl-up-new.uur.cz/etl-v2/registrace.

    Po vyplnění požadovaných údajů odešle aplikace nově registrovanému uživateli ověřovací email. Po registraci je uživateli přidělena role „Projektant“. Uživatel, který má oprávněný nárok na přidělení některé z rolí: „Správce“, „Administrátor“, „Pořizovatel“ o takové oprávnění požádá e-mailem administrátory aplikace: zvardon@uur.cz, tomas@uur.cz. Ti posoudí oprávněnost požadavku a požadovanou roli přidělí. V případě nejasností, dotazů či problémů je možné se obracet na konzultační středisko Ústavu územního rozvoje: KonzultacniStredisko@uur.cz.

    Veškeré informace najdete v rámci aktuality na webových stránkách ministerstva v sekci Stavební právo > Informace a aktuality > Územní plánování – ZDE.

    Současně došlo k aktualizaci obsahu webové stránky k jednotnému standardu územně plánovací dokumentace plánu – ZDE.

    V návaznosti na výše uvedené si Vás dovolujeme upozornit na § 21a odst. 6 vyhlášky č. 500/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů: „Soulad územně plánovací dokumentace s jednotným standardem prokáže pořizovatel v jejím odůvodnění dokladem z elektronického kontrolního nástroje, který Ministerstvo pro místní rozvoj zpřístupní bezplatně způsobem umožňujícím dálkový přístup.“ Vzhledem ke skutečnosti, že ze strany Ministerstva pro místní rozvoj došlo k bezplatnému zpřístupnění kontrolního nástroje, je § 21a odst. 6 vyhlášky přímo aplikovatelný. Od této chvíle tedy již soulad územně plánovací dokumentace s jednotným standardem zkoumá a prokazuje s využitím kontrolního nástroje sám pořizovatel.


  • 15. 03. 2024

    Školení ke kontrolnímu nástroji na standard územního plánu

    Školení k ETL nástroji 25. 3. 2024

    Ministerstvo pro místní rozvoj, odbor územního plánování, pořádá školení k připravovanému zveřejnění kontrolního nástroje ETL určeného projektantům a pořizovatelům pro potřeby prokázání souladu územního plánu nebo jeho změny s jednotným standardem dle § 21a odst. 6 vyhlášky č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti. Na školení vystoupí a tento nástroj představí zástupce dodavatelské společnosti.

    Na školení bude prezentován kontrolní nástroj ETL na stávající standard územního plánu.

    Workshop se bude konat dne 25. 3. 2024 od 14:00 do 16:00 hod.

    Streamován bude na adrese https://stream.lifesizecloud.com/extension/20985328/7d380ae9-67bb-4194-9640-ccdcf0baee30

    Připojit se může kdokoliv, maximální kapacita je limitována počtem 500 osob. Záznam školení bude následně zveřejněn na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj v sekci Jednotný standard územně plánovací dokumentace.

    Prezenčně se školení uskuteční v zasedacím sále AVI, Pařížská 4, Praha 1. Vstup bude umožněn od 13.50 hodin, a to pouze předem registrovaným účastníkům, registrace je možná do 22. 3. 2024 do 14 hodin na e-mailové adrese marta.opletalova@mmr.gov.cz do naplnění kapacity sálu. Akce je bezplatná.


  • 06. 03. 2024

    MMR vybralo dodavatele NGÚP

    Národní geoportál územního plánování bude od 1. 7. 2024 sloužit jako centrální nástroj pro digitalizaci územního plánování a zároveň usnadní související procesy. Bude klíčovým informačním systémem veřejné správy, který umožní koordinaci a sdílení územních plánů včetně návrhů, zasílání připomínek nebo námitek online a také výrazně omezí byrokracii. Informační systém společně s hardware zajistí společnost Sevitech CZ za zhruba 151 milionů korun bez DPH.

    Národní geoportál územního plánování (NGÚP) je klíčovou součástí nového stavebního zákona s mimořádným přínosem pro ekonomiku ČR. Budou se v něm sbíhat všechny výstupy z územně plánovací činnosti, například zásady územního rozvoje, regulační a územní plány nebo urbanistické studie. Z jednoho místa k nim budou mít přístup projektanti, stavebníci, samosprávy, stavební úřady, dotčené orgány i běžní občané, a to podle zásad otevřených dat. Systém také umožní podávání připomínek a námitek k územnímu plánování online.

     V rámci soutěžního dialogu na zajištění národního geoportálu územního plánování jednali zástupci resortu se třemi potenciálními dodavateli. V jeho průběhu měli účastníci možnost zadávací a smluvní podmínky upřesňovat, připomínkovat, navrhovat technické řešení nebo úpravy. Soutěžní dialog skončil teprve poté, co se na nich MMR jako zadavatel shodlo s účastníky. Výsledkem byly dvě kvalitní nabídky, které vyhovovaly i cenou, resort se proto chystal vyhlásit vítěze soutěže. Třetí z účastníků dialogu, který sám nabídku nepodal, zadávací podmínky napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Během soutěže přitom nenaznačoval, že by se k tomuto kroku chystal, v opačném případě by ani soutěžní dialog nemohl skončit. MMR proto nemohlo předpokládat a ani nezpůsobilo situaci, kdy řádně vysoutěžená společnost nemůže začít pracovat.

     Vzhledem k možné délce řízení u ÚOHS a blížící se zákonné lhůtě pro spuštění geoportálu se resort rozhodl zakázku zadat napřímo. Smlouvy na vývoj a údržbu geoportálu včetně související hardwarové infrastruktury uzavřelo Ministerstvo pro místní rozvoj se společností Sevitech CZ. Celková hodnota smluv dosahuje zhruba 151 milionů korun bez DPH. MMR zakázku zadalo skrze jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) poté, co vyčerpalo všechny standardní možnosti. V rámci několika milníků se bude systém postupně rozšiřovat, tak aby veškeré povinné úkony, které stanovuje stavební zákon bylo možné od 1. 7. 2024 v geoportálu vykonávat. Agilní vývoj umožní pružně reagovat na možné komplikace a podněty, které se objeví během testování.


  • 04. 03. 2024

    Aktualizace č. 7 Politiky územního rozvoje ČR od 1. 3. 2024

    Vláda schválila Aktualizaci č. 7 Politiky územního rozvoje ČR usnesením č. 89/2024 ze dne 7. února 2024.

    Z výše uvedeného vyplývá, že v souladu s § 31 odst. 4 stavebního zákona Aktualizace č. 7 Politiky územního rozvoje ČR je závazná od 1. března 2024.

    Úplné znění Politiky územního rozvoje ČR (včetně Aktualizace č. 7) naleznete na webu Ministerstva pro místní rozvoj ČR: https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/koncepce-a-strategie/politika-uzemniho-rozvoje-ceske-republiky/uplne-zneni-politiky-uzemniho-rozvoje-ceske-republ.

    Na webu MMR naleznete také Aktualizaci č. 7 a související materiály: https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/koncepce-a-strategie/politika-uzemniho-rozvoje-ceske-republiky.


  • 27. 02. 2024

    Úprava lesního zákona - 30 m od okraje lesa

    Podnět Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů z hlediska problematiky sledovaného jevu č. 37a v návaznosti na novelizaci zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně některých zákonů (lesní zákon) zákonem č. 149/2023 Sb., kdy s účinností k 1. 1. 2024 dochází ke změně § 14 odst. 2 tohoto zákona z hlediska možnosti stanovení podmínek v zájmu ochrany lesa i na pozemky do vzdálenosti 30 m od okraje lesa (do 31. 12. 2023 je v lesním zákoně tato vzdálenost stanovena na 50 m).

    Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) se zabývá problematikou sledovaného jevu č. 37a, týkajícího se ochranného pásma lesa. V návaznosti na novelizaci lesního zákona zákonem č. 149/2023 Sb. dochází k změně § 14 odst. 2 s účinností od 1. 1. 2024.

    Hlavní změny:

    Snížení ochranného pásma z 50 m na 30 m: Dříve platilo, že na pozemcích do 50 m od okraje lesa mohly být stanoveny podmínky v zájmu ochrany lesa. Nyní se tato vzdálenost snižuje na 30 m.

    Možnost stanovení podmínek pro ochranu lesa: Orgán státní správy lesů může i nadále stanovovat podmínky pro ochranu lesa na pozemcích v ochranném pásmu. Tyto podmínky se mohou týkat například výsadby stromů, zákazu těžby dřeva nebo omezení stavební činnosti.

    Vazba na ÚAP

    Příloha č. 1 Vyhlášky uvádí v rámci sledovaných jevů „jev č. 37a lesy, jejich kategorizace a vzdálenost 50 m od okraje lesa“. V současné době Ministerstvo neuvažuje o novelizaci Vyhlášky s ohledem na pokročilý stav přípravy vyhlášky k novému stavebnímu zákonu (zákon č. 283/2021 Sb.) na úseku územního plánování, která by měla platit od 1. 7. 2024. Připravovaná vyhláška bude již na výše uvedenou novelizaci lesního zákona reagovat a vzdálenost 50 m od okraje lesa bude v příslušném jevu nahrazena vzdáleností 30 m od okraje lesa. V současné době je však při pořizování územně analytických podkladů třeba postupovat dle stávající platné Vyhlášky a v jevu č. 37a vymezovat vzdálenost 50 m od okraje lesa. V případě potřeby si mohou pořizovatelé územně analytických podkladů odvodit a evidovat do doby úpravy tohoto sledovaného jevu vzdálenost 30 m od okraje lesa v rámci databází územně analytických podkladů v jevu č. 119 Vyhlášky „Další dostupné informace o území“.

    Metodické sdělení naleznete zde:

     


  • 20. 02. 2024

    Odstávka mapových aplikací Portálu územního plánování Kraje Vysočina

    Ve středu 22.2.2024 od 18:00 do 22:00 mohou být z technických důvodů nedostupné mapové aplikace Portálu územního plánování Kraje Vysočina. Obnovení plného provozu předpokládáme po 22. hodině.

    Omlouváme se za komplikace.


  • 08. 02. 2024

    Workshop k jednotnému standardu územních plánů

    Workshop se zaměří na požadavek na odlišný standard v případě územních plánů vydávaných v měřítku 1 : 10 000.

    Ministerstvo pro místní rozvoj, odbor územního plánování, bude organizovat další workshop k návrhu vyhlášky k novému stavebnímu zákonu o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu, který naváže na workshop konaný 23. 1. 2024.

    Workshop se uskuteční 12. února 2024 od 9:30 do cca 11:30 hod. v AVI, Pařížská 4, Praha 1. Vstup bude umožněn od 9 hodin, akce je bezplatná. Prezenčně se mohou zúčastnit pouze osoby, které se předem zaregistrovaly, registrace byla ukončena 8. 2. 2024.

    Pro ostatní bude k dispozici stream workshopu na adrese: https://stream.lifesizecloud.com/extension/20616544/2f2527cd-09b1-4cd7-ac44-cd2ce660ab92. Připojit se může kdokoliv, registrace není nutná. Případné dotazy a podněty nebudou během přenosu zodpovídány


  • 07. 02. 2024

    Fond Vysočiny – vyhlášení Programu ÚZEMNÍ PLÁNY 2024

    Zastupitelstvo Kraje Vysočina rozhodlo dne 6. 2. 2024 usnesením č. 0062/01/2024/ZK vyhlásit v rámci Fondu Vysočina Program „ÚZEMNÍ PLÁNY 2024“. Cílem Programu je podpora prvního pořízení návrhu územního plánu pro společné jednání podle stavebního zákona a to především u malých obcí.

    Maximální výše dotace je stanovena na 150 tis. Kč až 250 tis. Kč na jeden projekt (podpora je odvislá od ceny návrhu územního plánu pro společné jednání).

    Jedná se o nesoutěžní program, kdy výběr projektů bude proveden na základě času podání. Obce tak mohou od 11. 3. 2024 od 8:00 h do 5. 4. 2024 podávat své žádosti do vyčerpání finančních prostředků 1 000 000,- Kč.

    V roce 2024 je tento Program vyhlášený v této podobě naposledy.

    Potřebné formuláře naleznete na odkaze: https://www.fondvysociny.cz/dotace/zadosti/FV02911?kat=5&s=vse


  • 05. 02. 2024

    Seminář - Nový stavební zákon: změny v územním plánování.

    Dovolujeme si vás srdečně pozvat na seminář na téma Nový stavební zákon: změny v územním plánování, který se uskuteční dne 19. března 2024 od 9:30 hodin ve Výukovém centru Vysoké školy polytechnické Jihlava, Tolstého 16, Jihlava

    Program semináře je určený výhradně pro úředníky obecních a krajských úřadů na úseku územního plánování v rámci kraje Vysočina.

    Časový harmonogram a přehled témat semináře přikládáme v pozvánce. Poprosíme o Vaše přihlášení prostřednictvím formuláře níže. Počet účastníků je limitován.

    Přihlásit se můžete zde: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Nový stavební zákon: změny v územním plánování – Jihlava (gov.cz)

    Program semináře


  • 22. 01. 2024

    Doložení ověření výsledků kontroly jednotného standardu územního plánu ETL nástrojem

    Doložení ověření výsledků kontroly jednotného standardu územního plánu ETL nástrojem

    Na základě dotazu ke způsobu doložení ověření výsledků kontroly jednotného standardu územního plánu ETL nástrojem Vám v příloze zasíláme návrh textu, který by byl součástí textové části odůvodnění územního plánu. Samotný protokol z kontroly ETL nástrojem by pak byl přílohou odůvodnění. Tento postup vč. uvedeného návrhu textu byl konzultován s Ministerstvem pro místní rozvoj.

    „Ustanovení § 20a zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, ve spojení s § 334a odst. 2 zákona č. 283/2021Sb., ve znění pozdějších předpisů stanoví, že vybrané části územně plánovací dokumentace, její aktualizace nebo změny a úplné znění územně plánovací dokumentace se zpracovávají v jednotném standardu. Podrobnosti jednotného standardu územně plánovací dokumentace stanoví prováděcí právní předpis, kterým je vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a o způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších předpisů. Tato vyhláška zároveň v § 21a odst. 6 stanoví, že soulad územně plánovací dokumentace s jednotným standardem prokáže pořizovatel v jejím odůvodnění dokladem z elektronického kontrolního nástroje.

    Městský / Obecní úřad XXX jako pořizovatel potvrzuje, že Územní plán xxxxxxx, jehož datová část byla ověřena v elektronickém kontrolním nástroji prostřednictvím Krajského úřadu Kraje Vysočina dne xx.xx.xxxx (viz doklad v příloze č. X), je v souladu s požadavky jednotného standardu územně plánovací dokumentace.

    Dále bude přiložen protokol z ETL nástroje


  • 16. 01. 2024

    Stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj, k aplikaci § 334a zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.

    Celé společné stanovisko tanovisko naleznete zde:

    Znění § 334a zákona č. 283/2021 Sb.§ 334a

    (1) Přechodným obdobím se rozumí pro účely odstavců 2 a 3 období od 1. ledna 2024 do 30. června 2024 a pro účely odstavce 4 období od 1. července 2022 do 30. června 2023.

    (2) Ve věcech týkajících se územního plánování se v přechodném období postupuje podle dosavadních právních předpisů, s výjimkou územního řízení týkajícího se vyhrazené stavby uvedené v příloze č. 3 k tomuto zákonu nebo stavby s ní související, které v přechodném období nelze zahájit. Pro účely přechodných ustanovení v části dvanácté hlavě II dílu 2 se za den nabytí účinnosti tohoto zákona považuje 1. červenec 2024.

    (3)  Ve věcech týkajících se záměrů podle tohoto zákona se v přechodném období postupuje podle dosavadních právních předpisů s výjimkou věcí týkajících se vyhrazených staveb uvedených v příloze č. 3 k tomuto zákonu, staveb s nimi souvisejících a staveb tvořících s nimi soubor staveb. Pro účely přechodných ustanovení v části dvanácté hlavě II dílu 4 se za den nabytí účinnosti tohoto zákona považuje 1. červenec 2024. Ve věcech týkajících se vyhrazených staveb uvedených v příloze č. 3 k tomuto zákonu, staveb s nimi souvisejících a staveb tvořících s nimi soubor staveb se postupuje podle tohoto zákona s výjimkou § 172, § 173, § 185 odst. 3 písm. c) a části sedmé.

    (4)  V přechodném období vykonává působnost Nejvyššího stavebního úřadu jako služebního úřadu Ministerstvo pro místní rozvoj a působnost stanovenou předsedovi Nejvyššího stavebního úřadu jako služebnímu orgánu státní tajemník v Ministerstvu pro místní rozvoj.

    Použitelnost NStZ v oblasti územního plánování

    V oblasti územního plánování  se podle § 334a odst. 2 NStZ postupuje podle dosavadních předpisů. Výjimku z tohoto principu představuje územní rozhodování ve věcech vyhrazených staveb, kdy pro účely povolování vyhrazených staveb nebude možné zahajovat nová územní řízení. Jinými slovy, přestože územní rozhodování a umisťování staveb je podle části třetí StZ realizačním nástrojem územního plánování, pro umisťování nových vyhrazených staveb se nepoužije.

    Zároveň však platí § 330 odst. 1 NStZ, podle kterého se řízení a postupy zahájené přede dnem nabytí účinnosti NStZ dokončí podle dosavadních právních předpisů. To znamená, že zahájená územní řízení, jejichž předmětem je vyhrazená stavba podle NStZ, budou dokončena podle StZ. Nová územní řízení však již nebude možné v přechodném období ve věci vyhrazených staveb zahajovat.

    Pro vyhrazené stavby povolované v přechodném období se však v důsledku § 334a odst. 2 NStZ bude vydávat závazné stanovisko orgánu územního plánování podle § 96b StZ, neboť na vydávání tohoto závazného stanoviska se žádná výjimka v § 334a odst. 2 nevztahuje.

    V případě záměrů a staveb jiných než vyhrazených se postupuje podle dosavadních právních předpisů, tedy územní řízení lze u těchto záměrů a staveb zahájit a rozhodnout o žádosti, viz dále.

    Dosavadními právními předpisy je nutno rozumět nejen StZ a jeho prováděcí právní předpisy, ale také ta ustanovení NStZ, která v souladu s § 335 písm. a) NStZ již nabyla účinnosti.  S ohledem na skutečnost, že StZ bude zrušen k datu 1. 1. 2024, tedy k nabytí účinnosti NStZ, je pro dosavadní právní předpisy toto datum rozhodující. Jinými slovy, dosavadní právní předpisy se budou používat v jejich znění do 31. 12. 2023.

    S ohledem na výše uvedené se bude v důsledku § 334a odst. 2 NStZ v oblasti územního plánování v přechodném období, tj. od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2024 postupovat ve všech procesech tak, jako by NStZ nenabyl účinnosti. Výjimkou bude územní rozhodování ve věcech vyhrazených staveb a ustanovení NStZ, která již nabyla účinnosti

     


  • 09. 01. 2024

    Mapová aplikace - Územní plány obcí

    V mapové aplikaci Územní plány v obcích byly od 1.1.2023 do 31.12.2023 aktualizovány tyto územně plánovací dokumentace: 

    ORP Bystřice nad Pernštejnem - Změna č. 2 ÚP Zvole

    ORP Havlíčkův Brod - Změna č. 3 ÚP Česká Bělá, Změna č. 3  ÚP Dlouhá Ves, Změna č. 12 ÚP Havlíčkův Brod, Změna č. 2 ÚP Havlíčkova Borová,  Změna č. 3 ÚP Knyk, Změna č. 6 ÚP Krásná Hora, Změna č. 4 ÚP Okrouhlice, Změna č. 1 ÚP Olešenka, Změna č. 2 ÚP Stříbrné Hory,  Změna č. 3 ÚP Vysoká,  Změna č. 2 ÚP Ždírec

    ORP Humpolec-  Změna č. 1 ÚP Budíkov, Změna č. 2 ÚP Čejov, Změna č. 2 ÚP Kaliště, Změna č. 2 ÚP Řečice

    ORP Chotěboř  - Změna č. 1 Úp Kraborovice, Změna č. 3 ÚP Sobíňov

    ORP Jihlava - Změna č. 1a a Změna č. 1b ÚP Batelov, Změna č. 1 ÚP Brzkov,  ÚP Dolní Cerekev, ÚP Dvorce, ÚP Hybrálec, ÚP Kamenná, Změna č. 1 ÚP Kaliště,   Změna č. 6 ÚP Polná, ÚP Rančířov, Změna č. 1 ÚP Šimanov, Změna č. 1 ÚP Vilánec,  Změna č. 1 ÚP Zbinohy

    ORP Moravské Budějovice - ÚP Bohušice, Změna č. 2b ÚP Jemnice, Změna č. 2 ÚP Láz, Změna č. 1 ÚP Vícenice

    ORP Náměšť nad Oslavou - Změna č. 1 ÚP Hartvíkovice,  ÚP Naloučany, Změna č. 2 Náměšť nad Oslavou

    ORP Pelhřimov - Změnqa č. ÚP Bořetín, ÚP Božejov, Změna č. 1 Černovice, Změna č. 3 Mnich, Změna č. 1 ÚP Moraveč, Změna č. 1 ÚP Pavlov, Změna č. 1 ÚP Putimov,  ÚP Útěchovičky, Změna č. 2 ÚP Žirov

    ORP Světlá nad Sázavou - Změna č. 1 ÚP Druhanov, Změna č. 2 ÚP Horní Paseka, Změna č. 1 ÚP Pohleď, Změna č. 6 ÚP Světlá nad Sázavou, ÚP Trpišovice

    ORP Telč - Změna č. 1 ÚP Borovná, Změna č. 2 ÚP Hostětice, Změna č. 1 ÚP Mrákotín, Změna č. 2 a Změna č. 3 ÚP Mysliboř,  Změna č. 1 ÚP Knínice, Změna č. 1 ÚP Nevcehle, Změna č. 1 ÚP Nová Říše, Územní plán Olší,   Změna č. 1 ÚP Ořechov,  Změna č. 1 Rozseč, Změna č. 2 ÚP Stará Říše, Změna č. 2 ÚP Zadní Vydří

    ORP Třebíč - Úp Biskupice-Pulkov, Změna č. 1 ÚP Čechtín,  ÚP Dalešice, Změna č. 1 ÚP Herlatice, ÚP Horní Újezd, Změna č. 1  ÚP Hrotovice, Změna č. 1 ÚP Chlístov, Změna č.1 ÚP Nový Telečkov,  Změna č. 1 Úp Mikulovice, Změna č. 1 ÚP Šebkovice, ÚP Petrovice, ÚP Radošov, ÚP Třebenice, Změna č. 2 ÚP Valeč

    ORP Velké Meziříčí - Změna č. 1 ÚP Březí, Změna č. 2 ÚP Heřmanov,  Změna č. 1 ÚP Křižanov, Změna č. 1 ÚP Martinice, Změna č. 1 ÚP Ořechov, Změna č. 1 ÚP Kozlov, Změna č. 1 ÚP Oslavička, Změna č. 1 ÚP Netín, ÚP Pikárec

    ORP Žďár nad Sázavou - Změna č. 2 ÚP Hodíškov, ÚP Karlov, Změna č. 2 ÚP Krásněves, Změna č. 2 ÚP Ostrov nad Oslavou, Změna č. 3 ÚP Pokojov, Změna č. 1 3 ÚP Sirákov, Změna č. 1 ÚP Světnov, Změna č. 2 a 5 ÚP Žďár nad Sázavou


  • 05. 01. 2024

    ZPF x standardizace ÚP

    V případě „prostého“ uvádění ÚP do jednotného standardu se z pohledu orgánu ochrany ZPF jedná o technickou změnu dokumentace, v rámci které není důvodné prověřovat dopad na ZPF. Toto však nebude platit v případě „významné“ úpravy regulativů vymezených zastavitelných ploch převáděných v rámci standardizace či vymezování nových zastavitelných ploch v rámci změny územního plánu, jehož součástí je převod do jednotného standardu.


  • 03. 01. 2024

    Novela zákona o ZPF

    Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu zpřísňuje podmínky pro odnětí zemědělské půdy.

    Ze zákona byl vyjmut § 4 odst. 5, který zněl: „Odstavec 4 se použije také při posuzování ploch, které jsou již vymezeny jako zastavitelné v platné územně plánovací dokumentaci. Odstavec 3 se nepoužije při posuzování ploch vymezených jako zastavitelné nebo jako plochy územní rezervy v platné územně plánovací dokumentaci.“ Pro doplnění kontextu uvádíme ještě § 4 odst. 3 (zůstává beze změn): „Zemědělskou půdu I. a II. třídy ochrany lze odejmout pouze v případech, kdy jiný veřejný zájem výrazně převažuje nad veřejným zájmem ochrany zemědělského půdního fondu.“

    Z výše uvedeného vyplývá, že nově u ploch na půdách v I. a II. třídě ochrany, které jsou přebírány z platného ÚP do nového ÚP, bude požadováno standardně prokázání výrazně převažujícího veřejného zájmu nad veřejným zájmem ochrany zemědělského půdního fondu. Dřívější výjimka již tedy neplatí. Novela zákona je účinná od 1. 1. 2024, tzn. v našich stanoviskách bude toto zohledněno již od těchto dnů. Stanoviska vydaná před účinností novely, tzn. v předchozích fázích projednání (např. v rámci společného jednání, tzn. u „rozjetých“ územních plánů, které však zatím vydány nebyly) zůstávají v platnosti. Podle novely budou posuzovány případné nové změny, jež vyvstanou v rámci pokračujícího projednání. Stejně tak budou již dle současně platné legislativy posuzovány ÚP, které mají již vypsané projednání v rámci nejbližších týdnů/měsíců.

     


  • 03. 01. 2024

    Změna hesla/Vypršení platnosti hesla

    Jak změnit heslo?

    Heslo změníte po přihlášení do IDM Kraje Vysočna (https://idm.kr-vysocina.cz -> po přihlášení do IDM záložka "Profil uživatele"->"Změna hesla".

    Nejprve se tedy přihlaste do  https://idm.kr-vysocina.czz

    Po přihlášení klikněte vpravo nahoře na profil uživatele, kde vám vyskočí nabídka. Klikněte na „Změna hesla“.  Změňte si své heslo.

    Po úspěšné změně hesla se můžete přihlásit  do Portálu územního plánování Kraje Vysočina. http://pupo.kr-vysocina.cz/

    Může se stát, že si váš prohlížeč bude v mezipaměti pamatovat vaše staré heslo.  A nepůjde vám se přihlásit. V tomto případě bude potřeba smazat i soubory cookies ve vašem prohlížeči. Postačí pokud smažete záznam authgate.kr-vysocina.cz.

    Pokud používáte Chrome, tak pomůže přes nastavení (do prohlížeče zadat adresu - chrome://settings/siteData) odmazat záznam authgate.kr-vysocina.cz.

     

    V případě nejasností kontaktujte prosím 

    Mgr. Petr Jirásek

    e-mail: Jirasek.P@kr-vysocina.cz

    tel: +420 564 602 220

     


  • 04. 12. 2023

    „Elektronický kontrolní nástroj"

    „Elektronický kontrolní nástroj"

    Dovolujeme si Vás touto cestou informovat o úpravě postupu při provádění kontrol územních plánů a jejich změn do doby zpřístupnění kontrolního nástroje i pro pořizovatele a projektanty. Dosavadní praxi, kdy soulad všech územních plánů a jejich změn s jednotným standardem kontrolovalo prostřednictvím ETL nástroje Ministerstvo pro místní rozvoj, byla ukončena, jelikož pro tento postup pominul důvod nedostupnosti ETL verze 2. Nově bude kontrolu souladu územních plánů a jejich změn provádět krajský úřad, kterému byl přístup k nástroji ETL verze 2 poskytnut ke dni 4. 12. 2023.

    Zveřejnění elektronického kontrolního nástroje pro jednotlivé pořizovatele a projektanty územních plánů je plánováno v prvním čtvrtletí 2024 a bude mu předcházet školení, které bude uskutečněno pravděpodobně formou elektronické videokonference. Aktuální informace v této věci budou zveřejněny prostřednictvím webových stránek Ministerstva a Ústavu územního rozvoje.

    Žádost o provedení kontroly dat pro potřebu vydání ÚP v JS pořizovatel podává e-mailem na adresy jirasek.p@kr-vysocina.cz, a wasserbauerova.j@kr-vysocina.cz 

    Přílohou žádosti bude:

    • Hlavní složka bude nazvána „DUP_xxxxxx“, kde výraz xxxxxx představuje šestimístní identifikační číslo podle RÚIAN a bude předána v ZIP balíčku. V hlavní složce budou data uložena ve složce:
      • „Data“, která obsahuje vektorové vrstvy územního plánu.

    Pokud bude vše v pořádku, zašle krajský úřad pořizovateli emailem protokol z kontrolního nástroje. Protokol pořizovatel vloží do spisu k pořizovanému územnímu plánu. A zároveň přiloží protokol do odůvodnění ÚP.

    V případě potřeby bližších informací kontaktujte Mgr. Petra Jiráska nebo Mgr. Janu Wasserbauerovou.

     


  • 30. 11. 2023

    Dotace na převod územních plánů do jednotného digitálního standardu - vyčerpání alokace pro obce do 5000 obyvatel

     

    Dotace na převod územních plánů do jednotného digitálního standardu pro obce do 5000 obyvatel – vyčerpání alokace

    Ministerstvo pro místní rozvoj dne 14. března 2023 vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí do programu 117 55 Podpora územně plánovacích činností obcí 2023+, podprogramu Podpora územně plánovacích dokumentací obcí, na dvě dotační aktivity „Územní plán – jednotný standard“ a „Změna územního plánu – jednotný standard“.

    Oprávněnými žadateli o dotaci v rámci této výzvy jsou obce na území ČR, které mají 5000 obyvatel nebo méně.

    Cílem výzvy je podpořit zpracování územních plánů a jejich transformace do jednotného standardu.

    Alokace pro tuto výzvu byla 90 mil. Kč. 27. října 2023 se vydal Dodatek č. 1 k vyhlášené výzvě č. 1 k podávání žádostí o poskytnutí dotace v roce 2023 z podprogramu 117D551 Podpora územně plánovacích dokumentací obcí. Předmětem dodatku bylo navýšení výzvy o 45 mil. Kč. Celková výše alokace tedy byla 135 mil. Kč. K 31. říjnu 2023 byl ukončen příjem žádostí.

    Výzva pro rok 2024 vyhlášena nebude. Další výzva se předpokládá až pro rok 2025 (s vyhlášením ke konci roku 2024). Předpokládaná alokace výzvy pro rok 2025 je 45 mil. Kč.

    Více informací najdete na adrese https://www.mmr.cz/cs/narodni-dotace/podpora-uzemniho-planovani-a-architektonickych-u/uzemni-plany-pro-obce/uzemni-plan-a-zmena-uzemniho-planu-2023

     

    Dotace na převod územních plánů do jednotného digitálního standardu pro obce od 5001 obyvatel

    Integrovaný regionální operační program (IROP) vypsal pro tento účel dvě výzvy pro obce nad 5 tisíc obyvatel.

    Obě výzvy mají za cíl převod stávajících územních plánů do jednotného standardu platného pro celou Českou republiku. Přispějí ke sběru dat o územním plánování v souladu s Národním geoportálem územního plánování, který provozuje MMR. Také pomohou naplnit směrnici Evropské unie o zpřístupnění prostorových dat INSPIRE.

    Výzvy jsou rozděleny podle kategorie regionu. Výzva č. 75 je určená pro projekty na území méně rozvinutých regionů a je v ní k dispozici 100 mil. korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). V rámci výzvy č. 76 pak MMR připravilo 500 mil. korun z EFRR na projekty v přechodových regionech. Kraje Vysočina se týká Výzva č. 76.

    Kategorie regionů jsou k dispozici na webových stránkách IROP, kde zájemci zároveň najdou informace o semináři pro žadatele a příjemce výzev, který proběhl 15. 2. 2023. Obě výzvy jsou určeny pro obce s více než 5 tis. obyvatel. O dotace mohou průběžně žádat od 31. ledna 2023 přes Monitorovací systém 2021+.


  • 12. 10. 2023

    Evidence územně plánovací činnosti - odstávka

    Z důvodu odstávky Evidence územně plánovací činnosti, na kterou je Portál územního plánování Kraje Vysočina napojen, nebude ve dnech 13. 10. a 20. 10. evidence územních plánů z technických důvodů dostupná.

    Děkujeme za pochopení.


  • 11. 10. 2023

    Dotace "Územní plán 2023" - alokace vyčerpána

    Ministerstvo pro místní rozvoj s účinností ke dni 14. března 2023 vyhlásil výzvu k předkládání žádostí do programu 117 55 Podpora územně plánovacích činností obcí 2023+, podprogramu Podpora územně plánovacích dokumentací obcí, na dvě dotační aktivity „Územní plán – jednotný standard“ a „Změna územního plánu – jednotný standard“.

    Cílem výzvy je podpořit zpracování územních plánů a jejich transformace do jednotného standardu.

    Lhůta pro doručení žádostí do datové schránky ministerstva

    Zahájení příjmu žádostí                                         14. března 2023

    Datum a hodina ukončení příjmu žádostí           31. října 2023 12:00 hod.

     

    Oprávněnými žadateli o dotaci v rámci této výzvy jsou obce na území ČR, které mají 5000 obyvatel nebo méně.

     

    Stav alokace výzvy ke dni: 10. 10. 2023 

    (celková výše alokace 90 mil. Kč)

    součet požadavků: 100%             

    volná alokace výzvy: 0%

     


  • 05. 09. 2023

    Evidence územně plánovací činnosti

    Od 1. 9. 2023 je systém dostupný nově na adrese https://eupc.uur.cz


  • 04. 09. 2023

    Aktualizace č. 6 Politiky územního rozvoje České republiky

    Dne 31. srpna 2023 bylo ve Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv v částce 121 pod bodem 263/2023 zveřejněno Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj o schválení Aktualizace č. 6 Politiky územního rozvoje České republiky.

    Na základě § 31 odst. 4 stavebního zákona je tedy závaznost Aktualizace č. 6 Politiky územního rozvoje České republiky od 1. září 2023.

    Dále si Vás dovolujeme informovat, že na internetových stránkách MMR i ÚÚR je již tato informace uvedena a bylo zde i uveřejněno Úplné znění Politiky územního rozvoje České republiky (ve znění závazném od 1. 9. 2023).

    Odkaz na internetové stránky MMR:

    https://mmr.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/koncepce-a-strategie/politika-uzemniho-rozvoje-ceske-republiky/navrh-aktualizace-c-6-politiky-uzemniho-rozvoje-ce


  • 15. 08. 2023

    Dotace na převod územních plánů do jednotného digitálního standardu pro obce do 5000 obyvatel

    Ministerstvo pro místní rozvoj dne 14. března 2023 vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí do programu 117 55 Podpora územně plánovacích činností obcí 2023+, podprogramu Podpora územně plánovacích dokumentací obcí, na dvě dotační aktivity „Územní plán – jednotný standard“ a „Změna územního plánu – jednotný standard“. Cílem výzvy je podpořit zpracování územních plánů a jejich transformace do jednotného standardu. Lhůta pro doručení žádostí do datové schránky ministerstva - zahájení příjmu žádostí 14. března 2023, datum a hodina ukončení příjmu žádostí 31. října 2023 12:00 hod.

    Oprávněnými žadateli o dotaci v rámci této výzvy jsou obce na území ČR, které mají 5000 obyvatel nebo méně.

    Více informací najdete na adrese https://www.mmr.cz/cs/narodni-dotace/podpora-uzemniho-planovani-a-architektonickych-u/uzemni-plany-pro-obce/uzemni-plan-a-zmena-uzemniho-planu-2023

    Další informace:

    O dotaci lze požádat, pokud obec doloží základní náležitosti uvedené v Metodickém pokynu (příloha č. 1 výzvy, bod 2, str. 2 a 3), především smlouvu s projektantem, kde musí být uveden požadavek na vyhotovení změny včetně úplného znění v jednotném standardu, schválené zadání změny, schválenou zprávu o uplatňování či schválení rozhodnutí o pořízení změny a jejím obsahu

    Pokud zastupitelstvo obce schválilo zadání změny, zprávu o uplatňování či rozhodnutí o obsahu změny již v loňském roce, kde nebyl uveden požadavek na zpracování v jednotném standardu (podle v té době platné vyhlášky ani být nemusel), ale např. jen obecný požadavek na zpracování v souladu s platnou legislativou a obec se rozhodla jednotný standard zapracovat, je možné o dotaci také požádat.

    Bude však třeba také tuto skutečnost doložit jako další přílohu a to k původnímu usnesení zastupitelstva obce o schválení zadání, zprávy.... doplnit další usnesení, kde zastupitelstvo obce souhlasí se zpracováním změny v jednotném standardu, celé zadání či zpráva se znovu projednávat nemusí.

    Důležité je, aby tento požadavek byl součástí smlouvy s projektantem a pokud není, bude třeba vyhotovit dodatek ke smlouvě s projektantem popř. získat od projektanta čestné prohlášení, že změnu zpracuje v jednotném standardu. Někdy to může znamenat i navýšení ceny, tady bychom doporučili zpracování dodatku smlouvy, kde bude vyčíslena samostatně cena na zpracování standardu.

    MMR plánovalo vypsat tuto výzvu i v příštích letech, ale vzhledem k plánovaným úsporným opatřením, zatím nejsou schopni vypsání výzvy i příštích letech garantovat. Je předpoklad, že k vypsání výzvy nedojde popř. s daleko nižší alokací než byla vypsána pro letošní rok (90 mil. Kč).

     


  • 28. 07. 2023

    Pozvánka na Workshop ke standardizaci územních plánů - "Pro projektanty ÚPD"

    Ministerstvo pro místní rozvoj, odbor územního plánování, ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje bude pořádat dne 25. 9. 2023 od 10:00 do 13:00 hodin v konferenčních prostorách ministerstva, Pařížská ul. 4, Praha 1, workshop ke standardizaci územních plánů.

    Workshop je určen pro projektanty a jejich spolupracovníky, kteří se podílejí na tvorbě a převádění územních plánů do jednotného standardu podle vyhlášky č. 500/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

    Cílem workshopu je na základě dosavadních zkušeností s implementací jednotného standardu vybraných částí územního plánu, která je uplatňovaná od 1. 1. 2023, identifikovat potřebné úpravy pro vyhlášku k novému stavebnímu zákonu č. 283/2021 Sb. v oblasti standardizace územních plánů a další potřebné kroky v oblasti metodické podpory standardizace územních plánů. Cílem není diskutovat, zda standard ano či ne, ani se neočekává výrazná proměna standardu oproti stávající právní úpravě.

    Účelem je identifikovat dílčí oblasti, které působí většímu počtu projektantů v praxi problémy, a pokusit se nalézt jejich možnou úpravu do nové vyhlášky.

    Orientační program:

    • shrnutí změn právní úpravy, které v oblasti standardizace vybraných částí územních plánů přináší nový stavební zákon,
    •  dosavadní zkušenosti se standardizací vybraných částí územních plánů z pohledu ministerstva,
    • dosavadní zkušenosti se standardizací vybraných částí územních plánů z pohledu projektanta,
    • panelová diskuze.

    Závazně je možné se přihlásit na tento workshop přes registrační formulář, a to do vyčerpání kapacity sálu, který má 140 míst, nejpozději však do 15. 9. 2023. Účast na workshopu je zdarma.

    Přihlášený účastník, který následně zjistí, že se workshopu nemůže zúčastnit, zašle informaci o své neúčasti e-mailem Mgr. Tomáši Zvardoňovi (zvardon@uur.cz), aby neblokoval místo v sále. V případě problémů s registrací se obraťte, prosím, na výše uvedený e-mail.

    Informace k workshopu a k možnostem přihlášení/odhlášení naleznete též na internetových stránkách Ústavu územního rozvoje v Aktualitách a v sekci Standardizace územně plánovací dokumentace.

     


  • 05. 05. 2023

    Vzorové výkresy k jednotnému standardu vybraných částí změny ÚP


    Se souhlasem společnosti Atelier DISprojekt s.r.o. předkládáme vzorové výkresy změny územího plánu, které Oddělení územního plánování Krajského úřadu Kraje Vysočina doporučuje použít pro převod územního plánu do jednotného standardu. Jedná se o jednu z možností, jak převést územně plánovací dokumentaci do jednotného standardu vybraných částí.

    Vzorové výkresy naleznete v části Metodiky - Územní plánování - Krajský úřad  - Standardizace vybraných částí územního plánu - Vzorové výkresy

     


  • 25. 04. 2023

    Informační leták Portál územního plánování

    Oddělení územního plánování Krajského úřadu Kraje Vysočina vypracovalo informativní leták k Portálu územního plánování obcí, který je určen zejména pro veřejnost. 

    Informativní leták

     


  • 21. 04. 2023

    Jednotný standard ÚPD - Vzorové struktury a styly

     

    Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje uveřejnilo dne 24.3. 2023 vzorové datové struktury pro zpracování územně plánovací dokumentace v jednotném standardu. Dokumenty ke stažení jsou k dispozici zde.


  • 21. 03. 2023

    Zákon č. 19/2023 Sb. a nařízení Rady (EU) 2022/2057 (Obnovitelné zdroje)

    Metodické sdělení se zabývá úpravami stavebního zákona vyvolanými zákonem č. 19/2023 Sb. v oblasti územního plánování a řeší dopady nařízení Rady (EU) 2022/2057 na postupy územního plánování.

    Novela stavebního zákona provedla rozšíření definice technické infrastruktury o výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů; výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 1 MW a více jsou veřejnou technickou infrastrukturou. Metodické sdělení se stručně dotýká nového úkolu územního plánování i doplněné definice charakteru území. Věnuje se řešení výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů v územně plánovací dokumentaci a objasňuje dopady novely zákona na umisťování staveb v nezastavěném území.

    Metodické sdělení nahrazuje metodické sdělení č.j. MMR-9135/2023-81, které řešilo dílčí problém uvedený i v tomto metodickém sdělení.

    Metodické sdělení

     


  • 20. 03. 2023

    Informativní leták k jednotnému standardu územních plánů

    Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ústavem územního rozvoje vypracovalo informativní leták k Jednotnému standardu územních plánů, který je určen zejména obcím.

    Informativní leták


  • 06. 03. 2023

    ZPF - výpočet odvodu za odnětí zemědělské půdy (sdělení MŽP)

    Podstatou Vašeho dotazu je, zda lze aplikovat při výpočtu odvodu za odnětí zemědělské půdy  ze zemědělského půdního fondu (dále jen „ZPF“) faktor životního prostředí C v části B přílohy zákona („území mimo plochy určené platným územním plánem nebo platným regulačním plánem k zástavbě nebo pro jiné urbanistické funkce“) a určit na jeho základě odpovídající ekologickou váhu tohoto ovlivnění v případě, kdy se jedná o záměr umístěný na zastavitelné ploše vymezené v zásadách územního rozvoje (dále jen „ZÚR“), nicméně v územním plánu je tato plocha vymezená jako nezastavitelná.

    Byť by gramatický výklad mohl svědčit závěru, že v daném případě je nezbytné váhu ekologického vlivu odpovídající faktoru C aplikovat, jsme toho názoru, že ustanovení je nezbytné vykládat s ohledem na svůj účel a rovněž s ohledem na právní úpravu vzájemných vztahů ZÚR a územního plánu obsaženou ve stavebním zákoně. Účelem institutu ekologické váhy vlivu je zvýšená ochrana ZPF v nezastavitelných plochách. Území vymezené v ZÚR jako zastavitelná plocha však tento charakter nemá, neboť podle ustanovení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů se „část územního plánu, která v území znemožňuje realizaci záměru obsaženého v politice územního rozvoje, územním rozvojovém plánu nebo zásadách územního rozvoje, při rozhodování nepoužije.“ (srov. § 54 odst. 4 stavebního zákona). Současně ustanovení § 54 odst. 5 stavebního zákona upravuje povinnost obce „bez zbytečného odkladu uvést do souladu územní plán s územně plánovací dokumentací vydanou krajem, územním rozvojovým plánem a schválenou politikou územního rozvoje. Do té doby nelze rozhodovat podle částí územního plánu, které jsou v rozporu s územně plánovací dokumentací vydanou krajem, územním rozvojovým plánem nebo s politikou územního rozvoje.“ Pro úplnost uvádíme, že obdobný princip obsahuje také nový stavební zákon v ustanovení § 112 (Zvláštní postupy):

    (1) Kraj a obec jsou povinny bez zbytečného odkladu územně plánovací dokumentaci, kterou vydaly, uvést do souladu s nadřazenou územně plánovací dokumentací. Do té doby nelze rozhodovat podle částí územně plánovací dokumentace, které jsou v rozporu s nadřazenou územně plánovací dokumentací. Vyhodnocení vlivů změny územně plánovací dokumentace se při uvedení navazující územně plánovací dokumentace do souladu s nadřazenou územně plánovací dokumentací nezpracovává.

    (2) Znemožňuje-li územně plánovací dokumentace kraje nebo obce nebo její část realizaci

    záměru obsaženého v nadřazené územně plánovací dokumentaci, tato část navazující územně plánovací dokumentace se pro rozhodování v území ani pro pořizování navazující územně plánovací dokumentace nepoužije a rozhoduje se podle nadřazené územně plánovací dokumentace. Z hlediska výpočtu odvodů za odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu je potřeba zastavitelnost nebo nezastavitelnost pozemků posuzovat v kontextu s ustanoveními stavebního zákona, z tohoto důvodu se podle našeho názoru ve výše popsaném případě faktor C váhy ekologického vlivu nepoužije.

    Celé sdělení je přiloženo zde

     


  • 15. 02. 2023

    Prezentace: Jednotný standard územního plánu

    Krajský úřad Kraje Vysočina, oddělení územního plánování ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR připravil přednášku na téma "Jednotný standard územního plánu".

    Obsah prezentace je ke stažení zde

    Videozáznam naleznete zde

    Obsah přednášky:

    • Legislativní ukotvení standardizace
    • Vybraná ustanovení novelizovaných vyhlášek
    • Metodika ke standardizaci územních plánů
    • Elektronický kontrolní nástroj
    • Dotační tituly

     

    Více informací nalezente zde


  • 08. 02. 2023

    Dotace na pořízení ÚPD - "Územní plány 2023"

    Zastupitelstvo Kraje Vysočina rozhodlo dne 7. 2. 2023 usnesením č. 0064/01/2023/ZK vyhlásit v rámci Fondu Vysočina Program „Územní plány 2023“. Cílem Programu je podpora prvního pořízení návrhu územního plánu pro společné jednání podle nového stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů) a to především u malých obcí.

    Maximální výše dotace je stanovena na 150 tis. Kč až 250 tis. Kč na jeden projekt (podpora je odvislá od ceny návrhu územního plánu pro společné jednání).

    Jedná se o nesoutěžní program, kdy výběr projektů bude proveden na základě času podání. Obce tak mohou od 13. 3. 2023 od 8:00 h do 31. 3. 2023 podávat své žádosti do vyčerpání finančních prostředků 1 000 000,- Kč.

    Potřebné formuláře naleznete na odkaze: https://www.fondvysociny.cz/dotace/zadosti/FV02882?kat=5&s=vse.


  • 06. 02. 2023

    Seminář pro žadatele - 75. a 76. výzva IROP Územní plány - 15. 2. 2023

    Řídicí orgán IROP spolu s Centrem pro regionální rozvoj České republiky (dále Centrum) Vás tímto zvou na seminář pro žadatele k 75. a 76. výzvě IROP Standardizace územních plánů – SC 1.1, které byly vyhlášeny dne 31. ledna 2023, kde budete detailněji seznámeni s parametry výzev, podporovanými aktivitami, způsobilými výdaji, postupem pro podání žádosti o podporu v MS2021+ apod. (více viz program semináře). 

    Registrace na seminář: https://irop.mmr.cz/cs/zadatele-a-prijemci/kalendar-akci/seminare-irop-21-27/75-76-vyzva-uzemni-plany-15022023

    Seminář je zdarma.

    V případě dotazů, nebo problémů s registrací se obracejte na email: seminareirop@mmr.cz

    Tento seminář se koná pouze formou online, a to přes platformu MS Teams.

    Seminář bude vysílán formou streamu na odkazu uvedeném výše, jeho záznam nebude později k dispozici. 

     


  • 06. 02. 2023

    Dotace na převod územních plánů do jednotného digitálního standardu

    Integrovaný regionální operační program (IROP) vypsal pro tento účel dvě výzvy pro obce nad 5 tisíc obyvatel.

    Obě výzvy mají za cíl převod stávajících územních plánů do jednotného standardu platného pro celou Českou republiku. Přispějí ke sběru dat o územním plánování v souladu s Národním geoportálem územního plánování, který provozuje MMR. Také pomohou naplnit směrnici Evropské unie o zpřístupnění prostorových dat INSPIRE.

    Výzvy jsou rozděleny podle kategorie regionu. Výzva č. 75 je určená pro projekty na území méně rozvinutých regionů a je v ní k dispozici 100 mil. korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). V rámci výzvy č. 76 pak MMR připravilo 500 mil. korun z EFRR na projekty v přechodových regionech.
     
    Kategorie regionů jsou k dispozici na webových stránkách IROP, kde zájemci zároveň najdou informace k semináři pro žadatele a příjemce výzev. Obě výzvy jsou určeny pro obce s více než 5 tis. obyvatel. O dotace mohou průběžně žádat od 31. ledna 2023 přes Monitorovací systém 2021+.
     
    MMR v současnosti zároveň připravuje vyhlášení výzvy na vytváření a změny územních plánů podle jednotného digitálního standardu i v rámci národních dotačních programů. V tomto případě budou moci o podporu žádat obce do 5 tisíc obyvatel.

     


  • 31. 01. 2023

    Standardizace vybraných částí územního plánu

    K 1. 1. 2023 nabyly účinnosti prováděcí předpisy ke stavebnímu zákonu, které zavádějí požadavky na standardizaci územně plánovacích dokumentací, zejména územních plánů.

    Povinnost zpracovávat vybrané části územně plánovací dokumentace, její aktualizace nebo změny a úplné znění v jednotném standardu je dána v § 20a odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb. (stávající stavební zákon). Podrobnosti jednotného standardu zavedla s účinností od začátku roku 2023 vyhláška č. 418/2022 Sb., zveřejněná ve Sbírce zákonů v částce č. 188, kterou se mění zejména vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů.

    Další inforomace naleznete v metodikách krajského úřadu" http://pupo.kr-vysocina.cz/metodika/krajsky-urad-up/standard

    Nebo na stránkách Ministerstva pro Místní rozvoj ČR případně na stránkách Ústavu územního rozvoje

     


  • 13. 01. 2023

    Kurz: Územní studie krajiny jako příležitost, Urbanistické hodnoty – jejich vnímání a ochrana

    Dovolujeme si Vás pozvat na první kurz týkající se územního plánování a urbanismu. Prvním tématem bude Územní studie krajiny jako příležitost, Urbanistické hodnoty - jejich vnímání a ochrana. Kurz se bude konat dne 28.2.2023 v kongresovém sále na Krajském úřadě Kraje Vysočina.

    Přednášející  Ing. arch. Veronika Šinderlová, Ph.D, doktorka v oboru územního plánování, autorizovaná architekta ČKA v oboru architektira

    Kurz je určen pro zaměstnanace kraje, obce III. a II stupně

    Přihlášení na kurs::https://kalendar.kr-vysocina.cz/kalendar/detail/62466

     

     


  • 13. 01. 2023

    Kurz: Tvorba urbanistické koncepce

    Dovolujeme si Vás pozvat na druhý kurz týkající se územního plánování a urbanismu. Tématem bude Tvorba urbanistické koncepce. Kurz se bude konat dne 21.3.2023 v kongresovém sále na Krajském úřadě Kraje Vysočina.

    Přednášející  Ing. arch. Veronika Šinderlová, Ph.D, doktorka v oboru územního plánování, autorizovaná architekta ČKA v oboru architektira

    Kurz je určen pro zaměstnanace kraje, obce III. a II stupně

    Přihlášení na kurs::https://kalendar.kr-vysocina.cz/kalendar/detail/62471


  • 20. 12. 2022

    Vyhláška č. 500/2006 Sb a č. 501/2006 Sb

    Ve Sbírce zákonů v částce č. 188 byla zveřejněna vyhláška č. 418/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 360/2021 Sb., kterou se mění vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, ve znění vyhlášky č. 164/2022 Sb. 

    Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1.1.2023 a je dostupná např. na adrese Sbírka zákonů a Sbírka mezinárodních smluv - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)


  • 15. 12. 2022

    Mapová aplikace - Územní plány obcí

    V mapové aplikaci Územní plány v obcích byly od 1.7.2022 do 31.12.2022 aktualizovány tyto územně plánovací dokumentace: 

    • ORP Havlíčkův Brod - Změna č. 8 a 11 ÚP Havlíčkův Brod, Změna č. 1 ÚP Golčův Jeníkov, Změna č. 3 Kyjov, Změna č. 2 ÚP Lipnice nad Sázavou, Změna č. 3 ÚP Okrouhlička, Změna č. 4 ÚP Přibyslav, Změna č. 1 ÚP Slavníč
    • ORP Humpolec - ÚP Horní Rápotice, Změna č. 4 ÚP Kejžlice, Změna č.1  ÚP Želiv
    • ORP Chotěboř - Změna č. 2 ÚP Jeřišno, Změna č. 2 ÚP Nejpeín, Změna č. 3 ÚP Vepříkov, Změna č. 6 ÚP Ždírec nad Doubravou
    • ORP Jihlava - ÚP Bítovčice, ÚP Brtnička, Změna č. 2 Jihlava, ÚP Pavlov, ÚP Věžnička,  ÚP Věžnice
    • ORP Moravské Budějovice - Změna č. 1 ÚP Dolní Lažany, Změna č. 1 ÚP Loukovice, Změna č. 1 ÚP Nimpsov, Změna č. 2 ÚP Babice
    • ORP Nové Město na Moravě - Změna č. 2 ÚP Nové Město na Moravě
    • ORP Pelhřimov - Změna č. 3 ÚP Čížkov, Změna č. 4 ÚP Horní Cerekev, ÚP Chýstovice, Změna č. 1 ÚP Kamenice nad Lipou,
    • ORP Světlá nad Sázavou - Změna č.1 ÚP Bělá, Změna č. 1 ÚP Pavlov
    • ORP Třebíč - Změna č. 1 ÚP Kozlany, Změna č. 1b ÚP Třebíč, Změna č. 2 ÚP Kojatín, Změna č. 4B ÚP Výčapy, Změna č. 1 ÚP Loukovice
    • ORP Telč - ÚP Černíč, ÚP Jindřichovice, ÚP Mrákotín
    • ORP Velké Meziříčí -  ÚP Březejc, Změna č.1  ÚP Dobrá Voda, Změna č. 2 ÚP Oslavice, ÚP Tasov, Změna č. 1 ÚP Stránecká Zhoř
    • ORP Žďár nad Sázavou -  Změna č. 4 ÚP Hamry nad Sázavou, Změna č.2 ÚP Malá Losenice, Změna č. 3 ÚP Nové Veselí, Změna č. 3 ÚP Pavlov. Změna č. 2 ÚP Račín, Změna č. 2 ÚP Svratka,  Změna č. 1 ÚP Škrdlovice

  • 30. 06. 2022

    Mapová aplikace - Územní plány obcí

    V mapové aplikaci Územní plány v obcích byly od 1.1.2022 do 30.6.2022 aktualizovány tyto územně plánovací dokumentace: 

    • ORP Bystřice nad Pernštejnem - Změna č. 2 ÚP Rožná
    • ORP Havlíčkův Brod - ÚP Golčův Jeníkov, Změna č. 5 ÚP Horní Krupá, ÚP Pohled, Změna č. 4 ÚP Skuhrov, Změna č. 4 ÚP Veselý Žďár
    • ORP Humpolec - Změna č. 3 ÚP Humpolec, Změna č. 1 ÚP Jiřice, Změna č. 1 UP Kejžlice,, Změna č. 2 ÚP Koberovice, Změna č. 2 ÚP Komorovice
    • ORP Chotěboř - Změna č. 2 ÚP Jitkov, Změna č. 3 ÚP Krucemburk, Zněba č. 4 ÚP Nová Ves u Chotěboře, Změna č. 2 ÚP Oudoleň,  Změna č. 2 ÚP Vilémov, 
    • ORP Jihlava - ÚP Hodice,,ÚP Jihlávka, Změna č. 1 ÚP Kamenice, Změna č. 2 ÚP Vyskytná nad Jihavou, ÚP Zbilidy,
    • ORP Náměšť nad Oslavou - ÚP Hartvíkovice, Změna č. 1 ÚP Ocmanice
    • ORP Moravské Budějovice - Změnq č. 1 ÚP Lukov, Změna č. 1 ÚP Slavíkovice
    • ORP Pelhřimov - Změna č. 1 ÚP Horní Ves, Změna č. 2 ÚP Nová Cerekev
    • ORP Světlá nad Sázavou -Změna č. 2 ÚP Dolní Město, Změna č. 2 ÚP Hněvkovice
    • ORP Telč - Změna č. 1 ÚP Řásná, ÚP Sedlatice, 
    • ORP Třebíč - Změna č.1 Rokytnice nad Rokytnou, Změna č. 1A ÚP Třebíč
    • ORP Velké Meziříčí - Změna č. 1 ÚP Heřmanov, Změna č. 2 ÚP Lavičky, Změna č.1 ÚP Měřín, ÚP Ruda
    • ORP Žďár nad Sázavou - Změna č. 2 ÚP Kotlasy, Změna č. 2 ÚP Obyčtov, Změna č. 2 ÚP Radostín, Změna č. 1 ÚP Svratka

     


  • 28. 06. 2022

    Standardizace v územním plánování

    Jednotný standard v územním plánování bude účinný od 1.1.2023. Více informací naleznete zde:

     

     


  • 01. 06. 2022

    Aktualizace dat ÚAP

    Od 1.1. byly aktualizovány data ÚAP o tyto poskytovatele: AOPK, ,ČD Telematika, ČEPS a.s., ČEZ Distrubice, a.s., CETIN a.s., Česke Radiokomunikace a.s., GasNet, s.r.o., Povodí Vltavy,  Ministersvo zemědělství (Větrná eroze), EG.D, a.s., DIAL Telecom, a.s, NET4GAS, s.r.o. a SŽDC.


  • 28. 03. 2022

    Aktualizace správních hranic území

    Dne 28.3.2022 byly aktualizovány vrstvy správních hranic na území Kraje Vysočina


  • 24. 11. 2021

    Prezentace Portálu na konferenci GIS ESRI v ČR

    V listopadu 2021 byl představen Portál územního plánování v rámci Konferenci GIS ESRi v ČR.

    Záznam  je přiložen zde.


  • 23. 11. 2021

    Ocenění pro Portál územního plánování

    Portál územního plánování obcí Kraje Vysočina obdržel dne 22.11.2021 cenu za 2. místo v soutěži Egovernment The Best 2021. Bližší podrobnosti jsou uvedeny na webu soutěže.

    Ocenění je přiloženo zde.


  • 25. 10. 2021

    Aktualizace č. 7 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina

    Dne 20.10.2021 nabyla účinnost Aktualizace č. 7 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina.

    Aktualizace se týkala vymezení transformovny 400/110 kV Leskovice včetně napojovaných vedení 110kV a 400kV.


  • 13. 08. 2021

    Článek v ArcRevue

    V časopise ArcRevue v čísle 01/2021 byl vydán článek o Portálu územního plánování Kraje Vysočina.

    Článek je dostupný zde


  • 26. 07. 2021

    5. Aktualizace ÚAP

    Dne 15.6.2021 byla vydána 5. Aktualizace ˇuzemně analytických podkladů Kraje Vysočina.


  • 04. 06. 2021

    Záznam z představení Portálu územního plánování Kraje Vysočina

     

    Přehrát záznam - záznam od 1:13:45


  • 20. 05. 2021

    Online webinář

     

    Představení nového Portálu územního plánování Kraje Vysočina  proběhne –  2. června 2021 v 16.00. Připojení proběhne ONLINE prostřednictvím odkazu na webu https://gis.kr-vysocina.cz. V rámci webináře budou prezentovány různé možnosti využití tohoto portálu, a to jak v rámci mapového atlasu, tak prohlížení evidence územních plánů.


  • 29. 03. 2021

    Nový Portál územního plánování Kraje Vysočina


    Kraj Vysočina právě oficiálně spustil vlastní Portál územního plánování. Portál umožňuje rychlý, srozumitelný a především komplexní přístup k územně plánovací činnosti v Kraji Vysočina. Portál slouží široké veřejnosti, odborníkům a v neposlední řadě i zaměstnancům veřejné správy. Pojďte ho s námi navštívit!

rss