Druhy stavebních úřadů (Výstavba / Správní obvody stavebních úřadů)
Druhy stavebních úřadů
Stavební úřady, jejich činnost a rozdělení
Pro rozhodování a vedení řízení dle stavebního zákona jsou příslušné tzv. stavební úřady. Stavební úřady jsou správní orgány úředního typu povolané k výkonu státní správy v režimu stavebního zákona a souvisejících právních předpisů. Věcná příslušnost určuje, který správní orgán, jaké kategorie a jakého stupně je oprávněn a současně povinen zabývat se a řešit danou problematiku.
Soustavu stavebních úřadů tvoří:
- Obecné stavební úřady
- speciální stavební úřady,
- vojenské a jiné stavební úřady.
1. Obecné stavební úřady podle § 13 odst. 1 stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů:
- Obecným stavebním úřadem je
- ministerstvo, které je ústředním správním úřadem ve věcech stavebního řádu,
- krajský úřad,
- obecní úřad obce s rozšířenou působností,
- pověřený obecní úřad,
- městský a obecní úřad, který tuto působnost vykonával ke dni 31. prosince 2012.
2. Speciální stavební úřady podle § 15 odst. 1 stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů:
- Působnost stavebního úřadu, s výjimkou pravomoci ve věcech územního rozhodování, vykonávají u
- staveb leteckých,
- staveb drah,
- staveb dálnic, silnic, místních komunikací a veřejně přístupných účelových komunikací,
- vodních děl
- orgány vykonávající státní správu na uvedených úsecích podle zvláštních právních předpisů (dále jen "speciální stavební úřady").
3. Vojenské a jiné stavební úřady podle § 16 odst. 1, 2 a 3 stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů:
- Působnost stavebních úřadů na území vojenských újezdů vykonávají újezdní úřady.
- Působnost stavebních úřadů, s výjimkou pravomoci ve věcech územního rozhodování, vykonávají podle tohoto zákona dále
- Ministerstvo obrany u staveb důležitých pro obranu státu mimo území vojenských újezdů, které slouží nebo mají sloužit k zajišťování obrany státu a jsou zřizovány Ministerstvem obrany nebo právnickou osobou jím zřízenou nebo založenou, a u staveb sloužících k plnění úkolů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost,
- Ministerstvo vnitra u staveb pro bezpečnost státu, kterými se rozumí stavby nebo jejich části sloužící k plnění úkolů Ministerstva vnitra, organizačních složek státu zřízených Ministerstvem vnitra, Policie České republiky, Policejní akademie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační služby s výjimkou staveb nebo jejich částí převážně užívaných pro účely bytové nebo rekreační, a u staveb sloužících k plnění úkolů Národního bezpečnostního úřadu,
- Ministerstvo spravedlnosti u staveb pro účely Vězeňské služby a jejích organizačních jednotek,
- Ministerstvo průmyslu a obchodu u staveb k účelům těžby, zpracování, transportu a ukládání radioaktivních surovin na území vyhrazeném pro tyto účely, u staveb souvisejících s úložišti radioaktivních odpadů obsahujících výlučně přírodní radionuklidy a u staveb v areálu jaderného zařízení), u staveb ropovodů a produktovodů a u staveb zařízení pro přenos elektřiny, zařízení pro přepravu plynu, zařízení pro uskladňování plynu nebo výrobny elektřiny o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 100 MW).
- Působnost stavebních úřadů v dobývacích prostorech vykonávají obvodní báňské úřady, jde-li o stavby, které mají sloužit otvírce, přípravě a dobývání výhradních ložisek, jakož i úpravě a zušlechťování nerostů prováděných v souvislosti s jejich dobýváním, včetně staveb úložných míst pro těžební odpad, a skladů výbušnin, s výjimkou staveb náležejících do působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu podle odstavce 2 písm. d) a staveb vodních děl.
- Státní správu na území újezdu vykonává újezdní úřad v rozsahu úkolů, které stanoví zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky.
Místní příslušnost stavebních úřadů
Z hlediska místní příslušnosti je stavební úřad určen místem (obcí), kde se stavba nebo její část, popřípadě stavební úpravy, provádí, opravuje, odstraňuje, či má být realizován nějaký jiný stavební záměr. Místní příslušnost určuje vztah předmětu správního řízení ke správnímu orgánu v určitém místě nebo jinak řečeno, určuje, který z věcně příslušných správních orgánů je v řízení příslušný s ohledem na jeho územní obvod. Týká-li se řízení nemovitosti, řídí se místní příslušnost místem, kde nemovitost je (např. řízení o povolení stavby).