Územní studie (O územním plánování)
Územní studie (ÚS)
Co je územní studie?
Územní studie prověřuje problémy, které by mohly významně ovlivňovat využití a uspořádání území. ÚS je územně plánovacím podkladem, nikoliv územně plánovací dokumentací. Není tedy závazná. Územní studie může řešit široké spektrum úloh od prověření detailu území či problému až po prověření koncepce.
Pořízení územní studie je dobrovolné. Stavební zákon neukládá povinnost ÚS pořizovat. V praxi se pořízení ÚS využije pouze v případech, kdy je třeba v území něco prověřit, tedy také v případech, kdy je to uloženo územně plánovací dokumentací (např. u větší zastavitelné plochy pro bydlení). Pořízení takové ÚS v dané ploše nebo koridoru může být jako podmínka pro rozhodování o změnách v území určena v územním plánu.
ÚS se využívá zejména jako jeden z podkladů při následném zpracování územního plánu nebo jeho změny, regulačního plánu a při rozhodování v území, zejm. pro vydávání územních rozhodnutí. Stavební úřad se může od ÚS odchýlit, pokud nalezl alespoň rovnocenné řešení a odchýlení řádně zdůvodnil.
Co v územní studii najdeme?
Obsah ÚS stavební zákon nestanovuje. Pořizovatel v zadání ÚS určí její obsah, rozsah, cíle a účel. ÚS ověřuje možnosti a podmínky změn v území, zejména navrhuje, prověřuje a posuzuje možná řešení vybraných problémů, případně úprav nebo rozvoj některých funkčních systémů v území (např. veřejné infrastruktury).
ÚS se pořizuje zpravidla pro dílčí, zvlášť vymezené území obce (příp. kraje). Rozsah řešeného území se přizpůsobuje řešenému problému. Např. ÚS krajiny řeší území celého správního obvodu obce s rozšířenou působností. Ve většině případů je rozsah řešeného území totožný se zastavitelnou plochou vymezenou v územním plánu.
Stavební zákon nestanovuje pro územní studii mapové podklady ani jejich měřítka. Záleží tedy na tom, jak je konkrétní ÚS zpracována, zejm. záleží na měřítku mapových podkladů, nad nimiž se ÚS zpracovává. Podle měřítka, rozsahu řešeného území a řešeného problému se odvíjí dotčenost konkrétního pozemku nebo stavby návrhem územní studie
Zpracováno s využitím mimořádné přílohy časopisu Urbanismus a územní rozvoj č. 1/2020