Politika územního rozvoje (O územním plánování)

 

Politika územního rozvoje 

 

Co je Politika územního rozovjoje (PÚR)?

Politika územního rozvoje je nástrojem územního plánování, který určuje požadavky a rámce pro konkretizaci úkolů územního plánování v republikových, přeshraničních a mezinárodních souvislostech. PÚR není územně plánovací dokumentací ani není opatřením obecné povahy. Pořízení PÚR je povinné a je pravidelně aktualizována. PÚR se pořizuje pro celé území České republiky a na tomto území je po uveřejnění sdělení o jejím schválení vládou ČR ve Sbírce zákonů závazná. PÚR je závazná pro pořizování a vydávání zásad územního rozvoje, územních plánů, regulačních plánů a pro rozhodování v území.

Politiku územního rozvoje nebo její aktualizaci pořizuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s dalšími ministerstvy, jinými ústředními správními ú řady a kraji. PÚR nebo její aktualizaci schvaluje vláda ČR.

Podnětem k pořízení aktualizace PÚR nebo nové PÚR je zpráva o uplatňování PÚR, kterou každé 4 roky zpracovává MMR ve spolupráci s dalšími ministerstvy, jinými ústředními správními úřady a kraji. Na základě této zprávy vláda ČR rozhodne o aktualizaci nebo o zpracování nového návrhu PÚR.

Z důvodu naléhavého veřejného zájmu může vláda rozhodnout o aktualizaci PÚR, jejím obsahu a zkrácení lhůt projednání, bez předložení zprávy o uplatňování PÚR.

Co v PÚR najdeme ?

PÚR s ohledem na mezinárodní a republikový význam nebo význam přesahující území jednoho kraje:

  • stanoví republikové priority územního plánování pro zajištění udržitelného rozvoje území,
  • vymezuje oblasti se zvýšenými požadavky na změny v území (tj. rozvojové oblasti a osy),
  • vymezuje oblasti se specifickými hodnotami a se specifickými problémy (tj. specifické oblasti),
  • schematicky vymezuje plochy a koridory dopravní a technické infrastruktury,
  • stanoví ve vymezených oblastech, plochách a koridorech kritéria a podmínky pro rozhodování o možných variantách nebo alternativách změn v území a pro jejich posuzování.

Vzhledem ke skutečnosti, že PÚR není územně plánovací dokumentací, neumisťuje záměry v území, a proto z ní nelze dovodit dotčení konkrétního území, pozemku (parcely) či stavby. To lze zjistit až po umístění záměrů do území v územně plánovací dokumentaci, zejm. v územním plánu.

PÚR je uložena na MMR, které aktualizaci PÚR a její úplné znění zveřejňuje způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Politika územního rozvoje je zvěřejněna zde.

Jak se účastnit pořizování PÚR nebo její aktualizace ?

K pořizované PÚR se může občan vyjádřit následovně:

  • MMR zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup návrh PÚR vč. vyhodnocení vlivů  na udržitelný rozvoj území, oznámí místo a dobu konání veřejného projednání nejméně 30 dnů předem a stanoví lhůtu pro podání písemných připomínek obcí a veřejnosti, která nesmí být kratší než 30 dnů ode dne veřejného projednání. Připomínky se podávají MMR. K později uplatněným připomínkám se nepřihlíží.
  • MMR zašle návrh PÚR spolu s vyhodnocením vlivů na udržitelný rozvoj území sousedním státům, jejichž území může být uplatňováním politiky územního rozvoje významně ovlivněno, a nabídne jim konzultace.

MMR zohlední výsledky vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, stanoviska, připomínky obcí a veřejnosti a případná vyjádření sousedních států a výsledky konzultací a upraví návrh PÚR. Upravený návrh projedná se zástupci dalších ministerstev, jiných ústředních správních úřadů a krajů. MMR předkládá vládě ČR ke schválení návrh PÚR upravený na základě jeho projednání se zástupci ministerstev, jiných ústředních správních úřadů a krajů.

Podkladem pro pořízení aktualizace nebo nové PÚR je zpráva o uplatňování PÚR. MMR zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup návrh zprávy a stanoví lhůtu pro podání písemných připomínek obcí a veřejnosti, která nesmí být kratší než 30 dnů ode dne zveřejnění návrhu. Připomínky se podávají MMR. K později uplatněným připomínkám se nepřihlíží.

 

Zpracováno s využitím mimořádné přílohy časopisu Urbanismus a územní rozvoj č. 1/2020